Ani nie tridsať svetelných rokov od našej planéty vzniká nová slnečná sústava. Naši predkovia sa krížili s viacerými druhmi. A budúcnosť mäsa je v laboratóriu.
Čo sme si všimli
Kto sme? A odkiaľ sme prišli? Tieto otázky rieši nielen filozofia, ale aj moderná veda. Presnejšie, paleonatropológia. Práve jej predstavitelia tvrdia, že vyplnili ďalšie z bielych miest v dejinách našich predkov.
Nové skúmania pozostatkov totiž naznačujú, že Australopithecus sediba nemusel byť iba našim vzdialeným príbuzným, ale možno dokonca našim priamym predchodcom. Až takým priamym, že by mal patriť do rodu Homo.
Mimochodom, aby to s tými našimi pradedami a prababičkami nebolo až také jednoduché, pravdepodobne sa krížili s kde-kým. A nielen s neandertálcami či denisovanmi, ako sa už podarilo vďaka DNA preukázať. +Čítajte viac na Physorg.com
Život vraj prišiel z kozmu. Táto hypotéza nie je nová, napokon, len pred mesiacom sa objavili správy, že prinajmenej základné kamene života z vesmíru mohli na našu planétu doputovať.
Domnienku podporujú aj nové zistenia britských vedcov, ktorí zistili, že meteority môžu obsahovať kľúčové predpoklady pre metabolizmus organizmov.
Tieto chemikálie umožňujú bunkám získať energiu zo svojho okolia. +Čítajte viac na Daily Telegraph
Hviezdy sa rodia neustále. A jedna len kúsok od našej vlastnej planéty, vo vzdialenosti asi 27 svetelných rokov v súhvezdí Holubica.
Toto kozmické mláďa sa nazýva AP Columbae a je ešte len na začiatku svojho hviezdneho života.
Okrem samotného slnka by sa však astronómovia radi pozreli aj na jeho okolie, v ktorom chcú preskúmať formujúce sa protoplanéty. +Čítajte viac na Science
O čom sme písali
Budúcnosť mäsových výrobkov sa zrejme neukrýva v rozsiahlych koncentračných táboroch pre zvieratá. Pokojne môže zahŕňať iné rozsiahle zariadenia - vedecké laboratória, kde sa bude mäso pestovať.
Táto čudesná predstava nie je príliš ďaleko od realizácie. Odborníci hovoria, že zhruba o pol roka by mohli vyrobiť prvú „umelú" klobásu, do roka aj hamburger.
Problémom je, že toto „mäso" ako mäso zatiaľ nevyzerá. Ponáša sa skôr na zvláštnu bledú hmotu bez poriadnej chuti. +Čítajte viac
Konšpirační teoretici dostali ďalšiu ranu , tento raz priamo od NASA. Národný úrad pre letectvo a vesmír zverejnil nové zábery Mesiaca, na ktorých vidieť stopy astronautov.
Ale tiež prístroje a pristávacie moduly, ktoré na povrchu nášho kozmického suseda po misiách Apollo 12, 14 a 17 zostali. +Čítajte viac
Pokračovali sme aj v našich pravidelných nedeľných rozhovoroch so šikovnými slovenskými vedcami.
Biochemička a farmakologička Anna Hrabovská nám rozprávala nielen o svojom výskume pre americkú a francúzsku armádu, ale aj o objave, ktorý pomáha diagnostikovať chorobu či práci na lieku, ktorý by raz mohol pomáhať pri srdcovo-cievnych chorobách. +Čítajte viac
Týždeň vo vede je pravidelný prehľad toho najzaujímavejšieho zo sveta vedy.