(11. 7.–17. 7. 2002)
* Okrúhly stôl v americkom Kongrese potvrdil podfinancovanie ochrany Zeme pred zrážkou s planétkami. Varovné centrum by malo popri vedcoch prevádzkovať Vojenské letectvo USA.
* Dva tímy amerických klimatológov vedené Lowellom Stottom a Athanasiosom Koutavasom prekvapujúco zistili, že klimatický jav El Niňo počas posledných 70 000 rokov prevládal v chladnejších fázach glaciálneho cyklu, kým jeho opak – jav La Niňa – zasa v teplejších.
* Holandsko-dánsky tím biológov a veterinárov na čele s Trinom Jensenom hlási, že v máji opäť vypukla vírusová infekcia, ktorá v roku 1988 zahubila na brehoch Severného mora asi 18 000 tuleňov obyčajných (Phoca vitulina). Doteraz na ňu uhynulo okolo 700 tuleňov.
* Leonard Guarente s kolegami z M.I.T. tvrdia, že predĺženie života kvasiniek pri obmedzení príjmu kalórií nevyplýva zo spomalenia metabolizmu, a teda tvorby škodlivých reaktívnych kyslíkových produktov, ale naopak práve zo zvýšenia rozsahu dýchania a spotreby kyslíka.
* Americkí medicínski bádatelia vedení Gregorym Rigginsom z Duke University Medical Center vyvinuli súbor bioinformatických nástrojov SAGE Genie. Umožňuje rýchlo analyzovať miesto a čas expresie (fungovania) konkrétnych génov v tele. Ich objav je dôležitý pre výskum rakoviny.
* Akira Tsuda s kolegami z Harvard Medical School zistili, že vzduch sa hlboko v pľúcach premiešava chaoticky, neprúdi priamo tým či oným smerom.
* Uday Tirlapur a Karsten König z Friedrich-Schiller-Universität v Jene úspešne vyskúšali nedeštruktívne vytváranie dočasných vstupov do buniek infračerveným laserom. Do vnútra buniek nimi dopravili reťazce DNA. Ich metóda uľahčí génovú liečbu a DNA vakcináciu.
* Podľa japonských a čínskych vedcov na čele s Masayukim Hyodom z Kobe University sa prví príslušníci rodu Homo (Homo erectus) dostali do východnej Ázie až pred 1,2 milióna rokov.
* Thomas Jansen z firmy Biopsytec Analytik skúmal mitochondriálnu DNA koní. Na ich domestikácii, ktorá umožnila rozšírenie Indoeurópanov, sa podieľalo aspoň 77 kobylích „pramatiek“. A to na viacerých miestach – buď nezávisle, alebo po prenose znalostí.
* Ľudský návyk na čokoládu („čokoholizmus“) je oveľa starší, ako sa doteraz predpokladalo. W. Jeffrey Hurst z firmy Hershey Foods (USA) s kolegami odhalil v 2600-ročných mayských nádobách, nájdených na severe Belize, zvyšky kakaovej peny, ktorú mali Mayovia najradšej.
ZDENĚK URBAN