SME

Týždeň vo vede

(11. 7.–17. 7. 2002)

(11. 7.–17. 7. 2002)

* Okrúhly stôl v americkom Kongrese potvrdil podfinancovanie ochrany Zeme pred zrážkou s planétkami. Varovné centrum by malo popri vedcoch prevádzkovať Vojenské letectvo USA.

* Dva tímy amerických klimatológov vedené Lowellom Stottom a Athanasiosom Koutavasom prekvapujúco zistili, že klimatický jav El Niňo počas posledných 70 000 rokov prevládal v chladnejších fázach glaciálneho cyklu, kým jeho opak – jav La Niňa – zasa v teplejších.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Holandsko-dánsky tím biológov a veterinárov na čele s Trinom Jensenom hlási, že v máji opäť vypukla vírusová infekcia, ktorá v roku 1988 zahubila na brehoch Severného mora asi 18 000 tuleňov obyčajných (Phoca vitulina). Doteraz na ňu uhynulo okolo 700 tuleňov.

SkryťVypnúť reklamu

* Leonard Guarente s kolegami z M.I.T. tvrdia, že predĺženie života kvasiniek pri obmedzení príjmu kalórií nevyplýva zo spomalenia metabolizmu, a teda tvorby škodlivých reaktívnych kyslíkových produktov, ale naopak práve zo zvýšenia rozsahu dýchania a spotreby kyslíka.

* Americkí medicínski bádatelia vedení Gregorym Rigginsom z Duke University Medical Center vyvinuli súbor bioinformatických nástrojov SAGE Genie. Umožňuje rýchlo analyzovať miesto a čas expresie (fungovania) konkrétnych génov v tele. Ich objav je dôležitý pre výskum rakoviny.

* Akira Tsuda s kolegami z Harvard Medical School zistili, že vzduch sa hlboko v pľúcach premiešava chaoticky, neprúdi priamo tým či oným smerom.

* Uday Tirlapur a Karsten König z Friedrich-Schiller-Universität v Jene úspešne vyskúšali nedeštruktívne vytváranie dočasných vstupov do buniek infračerveným laserom. Do vnútra buniek nimi dopravili reťazce DNA. Ich metóda uľahčí génovú liečbu a DNA vakcináciu.

SkryťVypnúť reklamu

* Podľa japonských a čínskych vedcov na čele s Masayukim Hyodom z Kobe University sa prví príslušníci rodu Homo (Homo erectus) dostali do východnej Ázie až pred 1,2 milióna rokov.

* Thomas Jansen z firmy Biopsytec Analytik skúmal mitochondriálnu DNA koní. Na ich domestikácii, ktorá umožnila rozšírenie Indoeurópanov, sa podieľalo aspoň 77 kobylích „pramatiek“. A to na viacerých miestach – buď nezávisle, alebo po prenose znalostí.

* Ľudský návyk na čokoládu („čokoholizmus“) je oveľa starší, ako sa doteraz predpokladalo. W. Jeffrey Hurst z firmy Hershey Foods (USA) s kolegami odhalil v 2600-ročných mayských nádobách, nájdených na severe Belize, zvyšky kakaovej peny, ktorú mali Mayovia najradšej.

ZDENĚK URBAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu