SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Ako v texte vyhľadávať a nahrádzať

Funkciu hľadania pravdepodobne väčšina používateľov pozná – stačí stlačiť Ctrl-F, alebo ísť cez menu Úpravy na Hľadať (Find), zadať slovo alebo kombináciu znakov a ak sa v dokumente nachádza, textový procesor vám ju nájde. Vyhľadávanie však ponúka aj ...

Funkciu hľadania pravdepodobne väčšina používateľov pozná – stačí stlačiť Ctrl-F, alebo ísť cez menu Úpravy na Hľadať (Find), zadať slovo alebo kombináciu znakov a ak sa v dokumente nachádza, textový procesor vám ju nájde. Vyhľadávanie však ponúka aj ďalšie pokročilé možnosti. Word97/2000 ich má štandardne „schované“ a objavia sa až kliknutím na Viac možností (More):

- Rozlišovať malé a VEĽKÉ písmená (Match case) – napríklad hľadanie „Sme“ nenájde „SME“.

- Hľadať iba celé slová (Find whole words only) – hľadanie slova „mena“ nenájde „zmena“ ani „obmena“.

- Použiť zástupné znaky (Use wildcards) – bude používať špeciálne vyhľadávacie znaky – pozri článok v rámčeku.

- V anglickej verzii sa zobrazí ešte Sounds like a Find all word forms, čo sú možnosti využiteľné zatiaľ iba pre niektoré západné jazyky – hľadajú podobne znejúce slová a všetky tvary daného slova.

Nižšie nájdete ešte tlačidlá Formát a Špeciálne. Prvé umožňuje nastaviť formátovanie hľadaného textu, napríklad ak vyberiete tučné písmo, hľadanie slova „časopis“ nájde „časopis“ (hrubé písmo), ale nie „časopis“ alebo „časopis“. Druhé vám umožňuje hľadať špeciálne znaky, ako koniec odseku, tabulátor a ďalšie. Do hľadaného textu ich vloží vo forme znaku „striešky“ a určitého znaku.

Ako nahradiť niektoré slová inými?

Pre Word97 a vyššie je to iba ďalšia záložka tej istej funkcie, i keď ju možno vyvolať aj samostatnou položkou Nahradiť (Replace) v menu hneď pod Hľadať, alebo klávesovou skratkou Ctrl-H. Pre kolónku nahradzovaný text (Hľadať – Find what) platia tie isté pravidlá, ako pri hľadaní a do políčka za Nahradiť čím (Replace with) treba zadať text, ktorým ho chcete nahradiť. Aj tu môžete pri nahradzovanom aj novom texte použiť formátovanie. Na záver tejto témy treba ešte raz pripomenúť funkciu Späť (Undo), keďže aj pri nahradzovaní sa neraz stane, že nahradíte niečo, čo ste nechceli.

Posledná záložka vyhľadávacieho okna (skratka Ctrl+G) vo Word97 a vyšších slúži na rýchle presuny na zadaný objekt. Môžete sa presunúť napríklad na stranu, sekciu či poznámku pod čiarou so zadaným číslom, čo môže byť veľmi užitočné pri rozsiahlych dokumentoch.

O týždeň: Ako si uľahčiť formátovanie rozsiahlych dokumentov?


A čo naozaj pokročilé vyhľadávanie?

Vo veľkej väčšine prípadov bude základné vyhľadávanie postačovať, občas však narazíte na jeho obmedzenia. Napríklad nechcete hľadať konkrétne slovo, ale všetky slová začínajúce sa na „naj“, nehovoriac o komplikovaných podmienkach, ako slová začínajúce na „naj“ a končiace „ší“, ktoré majú ako štvrté písmeno „m“, „n“ alebo „v“. Hoci sa vám môže zdať, že také niečo predsa nikdy nemôžete potrebovať, najmä pri rozsiahlych dokumentoch to môže byť veľmi užitočné.

Vo Worde na tento účel slúžia „zástupné znaky“ (wildcards), ktoré treba zapnúť príslušnou položkou. Niektoré znaky potom získajú špeciálny význam – podrobne si o tom môžete prečítať v nápovede. Uvedené príklady by sa dali vyhľadať s pomocou reťazca „< naj[a-z]@> „, respektíve „< naj[mnv][a-z]@ ší> „. Po prečítaní nápovedy by vám to malo byť jasné ([a-z] pracuje aj pre slovenské znaky s diakritikou, hoci to nemusí byť to, čo používateľ chce; použiť možno aj [a-ž], ale nič sa nezmení). (pv)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Podcast Dobré Ráno.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump patrí do múzea

Trump bol nesmiernou inšpiráciou pre všetkých populistov, ale aj autokratov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Neprehliadnite tiež

Časť ostrova Kotelnyj, ktorý sa nachádza v mori Laptevovcov na zábere z júna 2016.

Ben 10: Power Trip vám zabaví deti cez prázdniny

Výlet do otvoreného sveta obľúbeného detského seriálu.

Podcast Zoom

Zoom: Vedci odmerali dosiaľ najkratší čas

Týždenný prehľad noviniek z vedy.