BRATISLAVA. Je od nás vzdialená asi 21 miliónov svetelných rokov. Špirálovitá galaxia Veterník (známa tiež ako súčasť Messiere 101) sa však cez tento víkend stala zaujímavou z iného dôvodu.
Vybuchla v nej silná supernova, ktorú možno pozorovať aj zo Zeme. Podľa astronómov sa jedná o najbližší výbuch supernovy za posledných štyridsať rokov.
Vesmírnu katastrofu si však nepozriete bez silnejšieho ďalekohľadu. Hviezdy na nočnej oblohe majú totiž magnitúdu zhruba okolo čísla 3, Venuša napríklad -4 (čím menšie číslo, tým je objekt na oblohe žiarivejší). Odhaduje sa, že bez použitia ďalekohľadu je človek schopný pozorovať objekt s magnitúdou zhruba 6.
Výbuch objektu s menom PTF-11kly má zatiaľ magnitúdu 10. Niektorí vedci však odhadujú, že supernova sa ešte môže podstatne rozžiariť. Zatiaľ na jej pozorovanie potrebujete aspoň amatérsky teleskop.
Galaxia Veterník sa nachádza v súhvezdí Veľkej medvedice. „Pre mnohých to môže byť životná šanca uvidieť podobný úkaz,“ hovorí pre Daily Telegraph astrofyzik Mark Sullivan z Oxfordskej univerzity. „Ďalšiu nemusíme vidieť ďalších sto rokov.“