SME

NASA ukázala stopy ľudí na Mesiaci

Stopy po ľuďoch aj vozidle, prístroje, dokonca káble. Aj také detaily možno rozoznať na snímkach, ktoré ukazujú miesta, kde na Mesiaci pristál človek.

(Zdroj: NASA)

Stopy po ľuďoch aj vozidle, prístroje, dokonca káble. Aj také detaily možno rozoznať na snímkach, ktoré ukazujú miesta, kde na Mesiaci pristál človek.

Pôvodný text sme nahradili článkom z tlačeného vydania SME.

info
Stopy na Mesiaci
Erózia je na Mesiaci podstatne menšia, takže stopy po astronautoch vidieť aj po štyroch desaťročiach.
Odhaduje sa, že vďaka mikrometeoritom pozostatky po človeku zmiznú o desať až sto miliónov rokov.

HOUSTON, BRATISLAVA. Tie krivolaké pásy sa tiahnu naprieč obrázkom. Obídu niekoľko drobných kráterov, zahnú vľavo aj vpravo, priblížia sa k zhluku svetlejších škvŕn a niekoľkokrát ho obkrúžia.

A potom sa vrátia k čudnému hranatému útvaru v pravej časti fotografie. Ak sa pozornejšie zahľadíte, možno si všimnete malé nožičky, ktoré zo záhadnej štruktúry na jej krajoch vychádzajú.

Aj okolo nich sa rozkladá pošliapaný povrch. Pozeráte sa totiž na posledné stopy človeka na inom kozmickom telese.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) teraz zverejnil nové, dosiaľ najpresnejšie snímky zachytávajúce miesto, kde pristáli kozmické misie Apollo 12, 14 aj 17. Posledná z nich opustila povrch telesa 14. decembra 1972. Eugene Cernan a Harrison Schmitt boli poslední ľudia na Mesiaci.

Existuje viacero fotografií, ktoré zobrazujú pristátie človeka na Mesiaci. Nikdy však neboli také detailné, ako nové snímky misie Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

Stopy po misii Apollo 17. Po kliknutí obrázok zväčšíte

Krok za krokom

Sonda, ktorá krúži okolo našej prirodzenej družice od roku 2009, by tak mohla definitívne presvedčiť všetkých konšpiračných teoretikov, ktorí veria, že človek na našom vesmírnom susedovi nikdy nestál.

Na záberoch totiž vidieť nielen stopy či pristávacie moduly amerických vesmírnych lodí, ale aj prístroje či vesmírne vozidlo, ktoré Cernan so Schmittom na Mesiaci zaparkovali.

„Keď sa naozaj poriadne pozriete, môžete rozoznať sedadlá a kolesá, ktoré sú natočené doľava,“ hovorí podľa Space.com Mark Robinson, šéf projektu kamery, ktorá snímky zhotovila.

„Môžeme dokonca stopovať astronautov krok po kroku,“ dodáva vo vyhlásení NASA aj mesačný geológ Noah Petro. „A presnejšie sa môžeme pozrieť, kde z pôdy vtedy odobrali vzorky.“

Po kliknutí infografiku zväčšíte.

Vrátime sa?

Sonda LRO krúži okolo Mesiaca už dva roky a patrí medzi najúspešnejšie misie NASA. Polmiliardový kozmický robot plný prístrojov však musel mierne upraviť svoju obežnú dráhu.

Práve prelety len dvadsať kilometrov nad sivastým mesačným povrchom umožnili také detailné pozorovanie pozostatkov po minulých misiách Apollo.

Normálne však LRO krúži na vyššej dráhe a vytvára podrobnú, trojrozmernú mapu Mesiaca. Pre prípad, že by sa človek na toto kozmické teleso ešte rozhodol v budúcnosti vrátiť.

„My všetci sme trochu posadnutí obrázkami z miest, kde pristálo Apollo,“ usmieva sa Robinson.

„Je to jednoducho zábava. No misia sa pozerá na celý Mesiac a podobných záberov s vysokým rozlíšením zhotovila asi tisícpäťsto.“

ico

Namiesto vlajky neporiadok

Americkú vlajku sonda nevidela. Našla však neporiadok, ktorý na Mesiaci nechali astronauti.

BRATISLAVA. Boli to vtedy vojenské preteky vedené inými prostriedkami. No výsledkom sa stal nevídaný pokrok v dobývaní kozmu. Začalo sa to prvou sondou na obežnej dráhe, pokračovalo ľuďmi v kozme a skončilo obrovským skokom na mesačnom povrchu.

Víťazmi kozmických pretekov sa stali Američania, ktorí do prachu a kamenia na Mesiaci niekoľkokrát zapichli svoje vlajky.

„Pozeral som sa okolo a našiel som iba miesta, kam sme tie vlajky zapichli,“ hovorí Mark Robinson z NASA. „Ak tam však vlajky stále sú, pravdepodobne budú v úplne zlom stave.“ Dôvodom zrejme budú extrémne teploty na Mesiaci. Ale napríklad aj nevhodné prostredie či slnečné žiarenie, ktoré nylonové vlajky (na snímke NASA) poničili.

Snímky však na našom kozmickom susedovi ukázali iný ľudský fenomén - neporiadok. Na povrchu telesa ostali odložené vedecké prístroje a experimenty, odhodené pokrývky či zariadenia určené na podporu životných funkcií, ale aj celé mesačné vozidlo. To všetko na Mesiaci ostalo po niekoľkých návštevách človeka.

Tomáš Prokopčák

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu