SME

Svet v roku 2025: roboty aj katastrofy

Počítače namiesto kamarátov, technika rozšírená vo všetkých veciach vrátane ľudských tiel. Taký môže byť svet v roku 2025.

Budúce desaťročie má byť desaťročím vedy, techniky a prírodných extrémov.Budúce desaťročie má byť desaťročím vedy, techniky a prírodných extrémov. (Zdroj: TASR/AP)

Počítače namiesto kamarátov, technika rozšírená vo všetkých veciach vrátane ľudských tiel. Taký môže byť svet v roku 2025.

BRATISLAVA. Podobný rituál sa opakuje každý deň. V rovnakom čase príde spolu s košíkom na poštu, dáte mu veci určené na odoslanie a on vám zase listy, ktoré treba vybaviť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeden veľký rozdiel tu však existuje: poslíčkom nie je žiadny brigádnik ani študent. Je ním robot.

Podobné roboty pribúdajú v japonských úradoch každý rok. Pomáhajú v kanceláriách, v domovoch dôchodcov, zúčastňujú sa na výučbe študentov. Menšie z nich niektorým rodinám nahradili domácich miláčikov, ďalšie priateľov - aj keď iba vo virtuálnej podobe v rôznych počítačových hrách.

SkryťVypnúť reklamu

Ide však len o začiatok. Magazín Foreign Policy už hovorí o novej ére ľudstva, ktorú treba nazývať akýmsi „hybridným vekom“. Dôraz v nej bude na previazaní človeka s novými objavmi a technológiami.

Počítače všadePredpovedať budúcnosť je vždy tak trochu hádaním až veštením.

No svet v najbližšom desaťročí bude stále miestom environmentálnej krízy, nedostatku surovín a problémov s jedlom či vodou. Tiež to však bude svet, v ktorom sa bude technika okolo nás stále viac podobať na človeka.

Rok 2025Počítače budú výkonnejšie a budú sa podobať na ľudí.

Nakŕmiť bude treba 8 miliárd ľudí.

Vzrastie dopyt po nerastných surovinách.

Pokračuje zmena klímy.

Prvé takéto kroky okolo seba už vidíme dnes. Niektorí ľudia milujú svoje telefóny podobne ako skutočných priateľov, počítač Watson z IBM dokázal poraziť skutočných súťažiacich v americkej obdobe súťaže Riskuj, v máji predali prvý komerčný kvantový počítač.

SkryťVypnúť reklamu

Pokroky v genetike umožnia vyrábať v laboratóriách mäso, pripravovať novú generáciu liekov z kmeňových buniek či zachraňovať kriticky ohrozené zvieratá.

Magazín však tvrdí, že tento nový vek sa bude od predchádzajúcich líšiť v niektorých kľúčových bodoch. „Počítače budú exponenciálne výkonnejšie a zároveň lacnejšie,“ píše Foreign Policy. Do úvahy prichádzajú nielen kvantové procesory, ale najmä „organické“ počítače založené na DNA.

Prístroje sa zároveň rozšíria do všetkých predmetov v našom okolí, možno sa stanú súčasťou ľudských tiel. A nielen vtedy, ak po nehode budete potrebovať novú generáciu dokonalejších protéz.

Stroje ako kamarátiPráve úspech Watsona môže naznačiť ďalší zo smerov, ktorými sa budú stroje uberať. Môžu byť stále šikovnejšie a začať dokonca „premýšľať“.

SkryťVypnúť reklamu

Už ich nebudeme používať len ako obrovské zásobníky informácií, skôr ako pomocníkov pri riešení úloh, ktoré počítače pochopia. Tento rozvoj umelej inteligencie však kladie otázku, či takéto počítače budeme vôbec chcieť.

Stroje sa totiž budú stále viac podobať na ľudí.

Budeme ich riadiť hlasom či gestami a ony budú podobne odpovedať. „A zrazu zistíme, že k takýmto strojom sme si vybudovali emocionálny vzťah,“ píše magazín. Extrémnym príkladom je už dnes muž, ktorý sa nedávno v Japonsku oženil s postavou z počítačovej hry.

Budúcnosť však napokon nemusí byť romantická. Európska komisia odhaduje, že dopyt po energiách vzrastie do roku 2025 o polovicu.

Viaceré krajiny vrátane Európy sa stanú ešte viac závislé od dovozu ropy, plynu či uhlia. To zvyšuje riziko vojenských konfliktov, rovnako ako osem miliárd obyvateľov Zeme a nedostatok potravín alebo čistej pitnej vody.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť združujúca americké tajné služby tiež vo svojom budúcom scenári upozorňuje, že krajiny by sa mali pripraviť na prírodnú katastrofu - napríklad extrémne silný hurikán v New Yorku. Tohtoročná Irene mohla byť len jej predzvesťou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu