BRATISLAVA. Čím menšie, tým lepšie. Stále menšie počítače, menšie hudobné prehrávače, menšie mobily. A samozrejme aj motory.
Tie už dávno nie sú kolosy z čias priemyselnej revolúcie, ale aj ten, ktorý sme doteraz považovali za najmenší, bude oproti najnovšiemu rekordérovi obrom. Predsa len, 200 nanometrov je trochu priveľa.
Jediná molekula
Chemikom z americkej Tufts University sa podarilo vybudovať elektromotor, ktorý meria jediný nanometer. Na porovnanie, ľudský vlas má šírku 60tisíc nanometrov. Ich dielo nepripomína nič, čo si pod slovom motor predstavujeme. V skutočnosti ide o jedinú molekulu butylmetylsulfidu.
„Ľudia už v minulosti vedeli vytvoriť molekulové motory, ktoré poháňalo svetlo alebo chemické reakcie. Ale teraz vieme takýchto motorov poháňať milióny, každú jednu molekulu v skúmavke,“ povedal BBC Charles Sykes, ktorý projekt viedol.
„Teraz sme dokázali, že vieme dostať elektrinu do jedinej molekulty a spôsobiť tým, že bude robiť niečo, čo nie je náhodné,“ dodal.
Motor funguje tak, že do molekuly pošlú vedci elektrón a tá sa začne krútiť. Na rozdiel od minulosti vedia tento pohyb predpovedať a neskôr možno aj využiť. Hovorí sa najmä o lekárstve a nanotechnológiách.
Vidíme elektrónmi
Ešte predtým musia nájsť spôsob, ako jednotlivé molekuly zaradiť za seba, aby vytvorili niečo ako reťaz ozubených koliesok.
Celý proces má aj ďalšie komplikácie. Vedci zistili, že pohyb motora sa dá najlepšie kontrolovať pri istej teplote. A tá je 268 stupňov pod bodom mrazu. Pri vyšších teplotách sa motor pohybuje prirýchlo na to, aby ho vedci vedeli kontrolovať a využívať.
Aj keď ani jeho sledovanie nie je také, ako si predstavujete. Keďže ide o veľmi malú časticu, molekulu „vidíme“ len vďaka elektrónom a nie vďaka svetlu, ako sme bežne zvyknutí.
Na hľadanie využitia nového motora bude čas neskôr. Vedci si teraz určili ľahšie dosiahnuteľný cieľ – zápis do Guinnessovej knihy rekordov.