SME

Windows je auto, Linux je motorka

Ako operačný systém Linux s otvoreným zdrojovým kódom úspešne oslávil prvú dvadsaťročnicu.

Tučniak Tux je maskotom Linuxu od roku 1996. Vybral ho zakladateľ operačného systému Torvalds Linus aj preto, že ho jeden tučniak pred tým v Austrálii pohrýzol.Tučniak Tux je maskotom Linuxu od roku 1996. Vybral ho zakladateľ operačného systému Torvalds Linus aj preto, že ho jeden tučniak pred tým v Austrálii pohrýzol. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – LINUX)

Pred dvadsiatimi rokmi sa fínsky študent pochválil so svojou prácou na slobodnom operačnom systéme, ktorý dnes patrí medzi najväčšie úspechy hnutia open source.

Linux je podľa encyklopédia voľne a zadarmo šíriteľný operačný systém pre počítače, no známy je hlavne ako čudácky koníček počítačových geekov. Napriek tejto povesti si za dvadsať rokov vydobyl prvenstvo medzi superpočítačmi a potrebujú ho Google i Facebook.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dominic Humphies pred časom napísal legendárny článok, prirovnávajúci Linux k motorke a Windows k autu. Napriek tomu, že dnes je situácia iná, stále platí, že Linux nie je len operačný systém, ale komunita užívateľov, ktorí ho vytvárajú. Nikto im nerobí šéfa a nikto ich za to neplatí, zato všetci môžu výsledky ich práce slobodne používať. To je zásadný rozdiel oproti okolnostiam, pri ktorých sa v kanceláriách Microsoftu tvorí operačný systém Windows.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomienky, prosím!Všetko odštartoval pred 20 rokmi Linus Torvalds, vtedy dvadsaťjedenročný študent, ktorého práve omrzela počítačová hra Prince of Persia a rozhodol sa, že sa trochu pohrá s vtedy populárnym operačným systémom Minix. Jeho príspevok na diskusnú skupinu comp.os.minix začína históriu Linuxu:

Ahoj, všetci užívatelia minixu! Pracujem na (slobodnom) operačnom systéme (je to len koníček, nebude to nič veľké a profesionálne ako GNU) pre 386(486) AT architektúru. Pracujem na tom od apríla, a začína sa to rysovať. Budem rád za pripomienky a návrhy toho, čo sa vám páči/nepáči na minixe, pretože môj operačný systém sa mu celkom podobá... Zatiaľ som portoval bash a gcc a vyzerá to funkčne. To znamená, že za pár mesiacov by z toho mohlo byť niečo použiteľné, a ja by som rád vedel, ako by ste privítali funkcie. Vítam pripomienky, aj keď implementáciu sľubovať nebudem.

SkryťVypnúť reklamu

Linus

Na serveroch aj v mobiloch20 rokov Linuxu1991 – fínsky študent Linus Torvalds uverejňuje na diskusnej skupine comp.os.minix legendárny príspevok „Hello everybody out there...1993 – Prvá komerčná linuxová distribúcia Slackware Linux je najstaršia dodnes vyvíjanou distribúciou.1994 – Linus Torvalds uvoľnil Linux 1.0, zdrojový kód mal 176 250 riadkov.1996 – Linusa Torwaldsa pohrýzol v Austrálii tučniak. Krátko po tom vyberie tučniaka Tuxa ako maskota pre operačný systém.1998 – Microsoft použil škatuľku s Red Hat Linuxom ako dôkaz, že nemá na trhu operačných systémov monopol.1999 – V A Systems spustila portál SourceForge, ktorý je dodnes popredným depozitárom open-source projektov.2003 – V legendárnej superbowlovej reklame s učenlivým dieťaťom sa spoločnosť IBM „prihlásila“ k Linuxu.2004 – Canonical uvádza Ubuntu 4.1, ktorý so svojím polročným cyklom uvádzania nových verzií a dôrazom na potreby bežného užívateľa postupne premieňa vnímanie Linuxu masovými užívateľmi.2007 – Linux mieri na mobilné telefóny, najprv po LiMo Foundation, neskôr vďaka operačnému systému Android, podporovanom firmou Google.2010 – Na Linuxe založený Android v predajnosti poráža ostatné mobilné platformy a jeho hviezda stúpa.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek skromným Torvaldsovým predpovediam dnes Linux nájdeme na množstve zariadení. Najväčší úspech má na serveroch, kde jednoznačne dominuje nad systémami Windows. Aj superpočítače bežia na niektorej zo špeciálnych verzií Linuxu častejšie ako na akomkoľvek inom systéme.

Najnovšie vstúpil aj na mobilné zariadenia, a to predovšetkým vďaka spoločnosti Google. Tá na linuxovom jadre postavila svoj opensourcový operačný systém Android.

Na Linuxe bežia veľké filmové štúdia (Pixar, Dreamworks) aj veľké serverové farmy a datacentrá. Obrie spoločnosti ako IBM, Amazon alebo Facebook sa na linuxové riešenia spoliehajú nielen vo svojich superpočítačoch. Doteraz samy prispievajú do spoločného diela zverejňovaním vlastných Linuxových riešení.

Stále undergroundServerové a mobilné využitie však Linuxu veľkú reklamu nerobia, lebo je tu tučniakovské logo bežnému užívateľovi skryté. Nemaskovaný Linux, bežiaci ako deskotopový operačný systém, si zatiaľ našiel cestu len k jednému až piatim percentám užívateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Pre viacerých laikov znamená Linux stále ešte „ten zvláštny systém pre programátorov, kde sa všetko robí v príkazových riadkoch“.

Pre viac ako 85 percent používateľov počítačov zvyknutých na Microsoft, víťazí Windows nad Linuxom práve povedomosťou, užívateľskými návykmi a dostupnosťou. Čo je, pri nulovej cene Linuxu, paradoxné.

Autor: Pavel Kasík, Technet.cz

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu