Washington 16. júla (TASR) - Robotníci pracujúci na stavbe cesty pre rozvoj prímestského bývania v americkom štáte Colorado vykopali 5,4 metra dlhý mamutí kel, starý najmenej 10.000 rokov.
Kel, zlomený na dva kusy, sa robotníkom podarilo náhodne objaviť v pondelok južne od Denveru neďaleko miestneho potoka. Podľa denverského prírodovedného múzea patril nájdený kel dospelému sedemtonovému samcovi mamuta, ktorý obýval coloradské prérie v období pleistocénu a vymizol pred 10.000 rokmi. Najbližší moderný príbuzný mamutov je dnešný slon.
"Je to významný nález. Predstavuje dátový ukazovateľ, kľúčovú súčasť vedy, ktorá prispieva k písaniu histórie," vyjadril sa o náleze hlavný správca denverského múzea Russ Graham.
Predstavitelia múzea kel konzervovali a dajú ho na vedeckú expertízu, ktorá pomôže určiť presné časové obdobie, z ktorého jeho nositeľ pochádzal. Tento proces môže trvať rok i viac. Pri datovaní fosílie pomôže významnou mierou aj sediment, ktorý kel obklopuje. Ten môže byť podľa Grahamovho odhadu starý až 50.000 rokov.
"Našiel sa pri potoku, ktorý bol kedysi na kopci. Potoku trvalo tisícky rokov, kým zeminu podmyl a zosunul, a fosília môže pochádzať práve z tohto obdobia," domnieva sa Graham. Vyjadril nádej, že vedcom sa podarí určiť aj to, ako dlho žil mamut v Colorade.
Podobný mamutí kel našli paleontológovia pred ôsmimi rokmi v neďalekom Littletone.