SME

Vesmírnej stanici ISS hrozí samota

Vesmírna stanica možno zostane bez astronautov. Po nehode ruskej rakety sa tam noví nemajú ako dostať.

Lety ľudí na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS sú závislé  od ruských rakiet.Lety ľudí na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS sú závislé od ruských rakiet. (Zdroj: NASA)
ISS
  • Posádku na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) v súčasnosti dokážu dopraviť iba ruské vesmírne lode.
  • Zásoby na stanicu môžu priviezť aj Japonci a Európa.
  • Američania sa po raketoplánoch spoliehajú na nové projekty súkromných spoločností.

BAJKONUR, BRATISLAVA. Je to zrejme najdrahšie laboratórium na svete. Stálo zhruba sto miliárd dolárov a krúži stovky kilometrov nad povrchom Zeme. Celé toto vesmírne zariadenie si musí vystačiť so šesticou astronautov.

No už o niekoľko mesiacov sa môže stať, že Medzinárodná vesmírna stanica ISS zostane úplne prázdna. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) to naznačil po tom, ako Rusi po nehode nákladnej lode Progress zastavili štarty všetkých nosných rakiet Sojuz.

Nehoda rakety

Len minulý mesiac sa Spojené štáty rozlúčili so svojím programom vesmírnych raketoplánov. Keď pristál Atlantis, hovorilo sa skôr o minulosti, už vtedy sa však ozývali hlasy, že posádka ISS zostala odkázaná len na jediný spôsob dopravy.

Len Rusi a ich plavidlá zostali schopné vyniesť na orbitu i priviezť späť astronautov. Ak by svoje vesmírne lety zastavili, v súčasnosti by nejestvovala možnosť, ako ľudí na stanicu dopraviť.

Táto situácia teraz naozaj nastala. Minulý týždeň sa zrútila ruská nákladná loď Progress, ktorá na ISS viezla takmer tri tony zásob. Krátko po štarte z kazašského kozmodrómu Bajkonur stratilo riadiace stredisko s nákladnou loďou kontakt a tá sa pravdepodobne po poruche nosnej rakety zrútila v ázijskom Altaji.

Problémom je, že rovnaká ruská nosná raketa sa používa aj pri letoch s ľudskou posádkou. Všetky podobné lety preto Rusi až do vyšetrenia nehody zastavili.

Do polovice novembra

Šestica astronautov na ISS má zatiaľ dostatok zásob. NASA však v pondelok priznala, že v novembri môže stanica zostať prázdna. Nová posádka sa tam nebude mať ako dostať.

„Vieme si s tým poradiť,“ povedal pre Space.com Mike Suffredini, ktorý má v NASA na starosti práve vesmírnu stanicu. „Predpokladám, že systémy stanice ostanú funkčné. Môžeme zariadenie riadiť zo Zeme a nechať ho na obežnej dráhe.“

V súčasnosti sú ku kozmickému laboratóriu pripevnené dve vesmírne lode Sojuz, ktoré slúžia ako záchranné moduly. Práve vďaka nim by sa posádka ISS mohla vrátiť na Zem.

Podľa NASA tak musia všetci kozmonauti urobiť najneskôr do polovice novembra, potom už nebudú vhodné podmienky na pristátie. „Ak do polovice novembra nebudú Sojuzy lietať, ľudia musia opustiť stanicu,“ zdôraznil pre Universe Today Suffredini.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu