Ide o víťazné výskumné projekty mladých vedcov z jednotlivých národných súťaží. Na dnes otvorenej výstave, ktorá potrvá do 19. júla, sa prezentujú mladí ľudia z Európy, Juhoafrickej republiky, Číny, Mexika, Chile, Kuvajtu, Brazílie, Kanady a Spojených štátov amerických.
Chránenú krajinnú oblasť Kysuce prezentuje 18-ročný Roman Bohovic zo Žiliny. Na dnešnej tlačovej besede v Bratislave povedal, že o spomínanej lokalite vytvoril internetovú stránku, na ktorej predstavuje krajinu, jej prírodné krásy, ľudovú architektúru a ľudí žijúcich na danom území.
Juan-Mari Krugerová z Juhoafrickej republiky predstavila svoj projekt o homosexualite, v ktorom vysvetlila, že je to vec genetiky. Konštatovala, že veľkým problémom v Južnej Afrike sú samovraždy tínedžerov, z ktorých až 30 percent sú homosexuáli. Preto nedávno začala vytvárať podporné skupiny, ktoré sa homosexuálom snažia vysvetliť, prečo sú inak orientovaní.
Isabelle Fernemontová z Belgicka spomenula ich projekt, ktorý sa týka prvej pomoci. Mladý Ír Brendan Quinn svoj projekt venoval ochrane vtákov pred elektrickým prúdom a v budúcnosti sa chce venovať počítačom.
Podujatie ESE 2002 pripravili celosvetová organizácia podporujúca mladých talentovaných vedcov MILSET so sídlom v Paríži a Asociácia pre mládež, vedu a techniku v spolupráci s Európskou komisiou, Radou Európy a Ministerstvom školstva SR.