Hamburg 16. júla (TASR) - Globálnym otepľovaním trpí Aljaška zrejme oveľa viac ako iné časti zemegule. Jej obyvatelia si musia zvykať na pomaly už každodenný pohľad: zaplavené ulice, domčeky, vnárajúce sa do masívnej vrstvy blata, mŕtve lesy a katastrofálne plošné požiare, cituje zo správy amerického senátora Teda Steffensa najnovšie vydanie nemeckého časopisu Der Spiegel.
Reč čísiel je jednoznačná a neúprosná: od 70. rokov sa na Aljaške zvýšila priemerná teplota o 2,8 stupňa, teploty v zime dokonca o 5,6 stupňa. Od roku 1978 v dôsledku oteplenia ubudlo z ľadového pobrežia Aljašky 14 percent. Väčšina domov v mestečku Fairbanks, ktoré stáli dlhé roky na večne zamrznutej zemi, sa musí pred rýchlo sa rozmáhajúcou masou blata chrániť hydraulickými zdvihákmi. Obyvateľstvo Shishmarefa, dedinky ležiacej pár metrov od polárneho kruhu, sa musí dokonca pripraviť na presídlenie do iných bezpečnejších oblastí. Čoraz viac budov v dedine sa totiž stáva obeťami záplav.
Klimatické zmeny postihli aj ríšu rastlín a zvierat. Na polostrove Kenai padlo 1,6 milióna hektára borovicového lesa za obeť premnoženému lykokazovi obyčajnému.
"Dnes už nemožno pochybovať o tom, že sa skutočne oteplilo," konštatuje lapidárne klimatologička Glenn Juadyová z Aljašskej univerzity. Podľa jej názoru sa pozitívne stránky tohto javu objavia až oveľa neskôr, zato negatíva pociťuje na svojej koži denno-denne prakticky každý obyvateľ amerického severu, uzatvára Der Spiegel.