BRATISLAVA. Ľudia už hľadajú život vo vesmíre, no stále nepoznajú všetok život na Zemi. Dokonca nevedia ani presne povedať, koľko ho na planéte je.
Najnovšia štúdia tímu vedcov z Británie, Kanady a Spojených štátov sa pokúsila najpresnejšie odhadnúť, koľko živočíšnych druhov je celkovo na Zemi. Došli k číslu 8,7 milióna, s možnou odchýlkou 1,3 milióna. Štúdiu uverejnili v biologickom magazíne Public Library of Science Biology.
Väčšina neznáma
Ak sú blízko pravde (odhadovanie druhov sa považuje za kontroverzné, čo pripustili aj autori štúdie), znamená to, že väčšinu živočíchov na zemi ešte nepoznáme.
Doteraz vedci objavili len 14 percent pozemských druhov a 9 percent druhov žijúcich v moriach. Rastliny však napríklad poznáme už na 72 percent.
Podľa denníka New York Times vedci ročne objavia 14tisíc druhov. Napríklad vlani to bol aj „nindža slimák“ z Bornea.
Samotné opisovanie či štúdium nových druhov je však tiež veľmi náročné.
Najviac zvierat
S klasifikáciou živočíšnych druhov prišiel pred 250 rokmi švédsky botanik Carl Linné. Odvtedy sa už viackrát odhadovalo, koľko druhov na Zemi žije. Podľa denníka Washington Post hádali doteraz vedci od 3 miliónov do 100 miliónov.
Súčasný odhad je miernejší. Podľa neho by mohlo existovať 7,7 milióna zvieracích druhov, takmer 300-tisíc rastlinných druhov či 611tisíc druhov húb.