Agentúrnu správu sme o 14:57 nahradili autorským článkom.
SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Keď v apríli minulého roka spoločnosť Hewlett–Packard kúpila výrobcu mobilných telefónov Palm za 1,2 miliardy dolárov, akvizícia sa považovala v mobilnom biznise za najväčšiu udalosť roku.
HP mal smelé plány a sľuboval novú éru tabletov a smartphonov s novým operačným systémom WebOS.
Vytriezvenie z neúspechu nového tabletu TouchPad, ktorý HP predstavil začiatkom roka, dorazilo včera. Tabletov sa podľa internetového predajcu BestBuy predala len desatina z celkového objemu, ktoré HP dodalo do obchodov. Na skladoch ich ostalo štvrť milióna.
Softvérová budúcnosťSpoločnosť preto oznámila, že končí nielen s jeho výrobou, ale vzdáva aj boj o smartphony. Šéf firmy Leo Apotheker zašiel ešte ďalej a avizoval, že HP plánuje predať aj divíziu na výrobu všetkého hardvérového vybavenia, vrátane počítačov.
Čo zmení HPAmerická firma HP, ktorá pôsobí na Slovensku už 21 rokov, ohlásila koniec výroby tabletov a smartfónov.Plánuje skončiť aj výrobu počítačov. Zatiaľ túto divíziu chce odčleniť do samostatnej firmy a neskôr predať.Ponecháva si výrobu serverov, tlačiarní a zariadení pre podnikateľov.Dôvodom je neúspech tabletu TouchPad, predala sa ich len desatina, ostatné skončili v skladoch.
Pravdepodobne z nej najprv urobí samostatnú firmu. Ponecháva zatiaľ výrobu serverov, tlačiarní a vybavenie pre korporátnych klientov.
„HP sa nachádza v kritickom stave. Tieto zmeny sú zásadné pre dosiahnutie úspechu, ktorý chceme dosiahnuť,“ cituje Apothekera server TechCrunch.com.
Riešením bude zameranie firmy len na vývoj softwaru, ktorý doteraz tvoril len tri percentá obratu HP. Zmena preto bude najvýraznejšia v jej 72–ročnej histórii.
Firma preto plánuje v najbližšej dobe kúpiť britskú softverovú firmu Autonomie za 11,7 miliárd dolárov. Je ochotný ju preplatiť až o 60 percent oproti dnešnej hodnote firmy. Akcie Autonomie okamžite vystrelili nahor o 77 percent. Naopak akcie HP klesli o šesť percent.
V stopách IBMPodľa Davida Polesného z portálu zive.cz mal problém HP preraziť pre silný tlak zo strany Apple – rozširovanie iPadov so systémom iOS – a tabletov s Androidom od Google. Základom úspechu v tejto oblasti sú totiž aplikácie a tých v operačnom systéme WebOS veľa nebolo. Nepomohlo ani zníženie ceny o pätinu.
Akcionár HP Michael Yoshikami podľa Reuters zhrnul zmenu slovami, že v oblasti hardvéru už nevidí pre firmu zisky ani potenciál pre ďalší rast.
Ako štrukturálne zmeny v HP zasiahnu aj dvetisíc zamestnancov na Slovensku je zatiaľ nejasné. „Scenárov, ktoré vedenie predstavilo, je niekoľko. Je ešte skoro tvrdiť, čo bude. Firma má na vykonanie zmien 12 až 18 mesiacov. Zatiaľ sa nič nemení,“ tvrdí hovorca HP pre český a slovenský trh Karel Taschner.
Firma ide cestou IBM, ktorá bola v minulosti tiež silným hráčom vo výrobe osobných počítačov. Nakoniec sa ich výrobe v roku 2005 vzdala a preslávené ThinkPady vyrába čínska firma Lenovo.
Pokiaľ k akvizícii s britskou formou dôjde bude znamenať tretiu najväčšiu transakciu spoločnosti, po zhltnutí Compaq a EDS. Práve za fúziou s Compaq podľa serveru lidovky.cz stála šéfka Carly Fiorinová.
Tá však znamenala pre firmu skôr sklamanie ako rozmach. Skôr, ako na inovácie sa preslávila spormi s akcionármi a správnou radou. Mala víziu a za každú cenu ju chcela presadiť: fúziu so spoločnosťou Compaq.
S plánom nesúhlasil Walter Hewlett, člen vedenia a syn zakladateľa spoločnosti. Ten videl vo fúzii snahu Fiorinovej o vlastný prospech, ktorá jej mala zabezpečiť miliónové odmeny.
Navyše spojením mal vzniknúť druhý najväčší výrobca počítačov a to v dobe, keď ich predaj začal stagnovať. Napriek tomu bývalá šéfka presadila svoju predstavu a fúziu za rekordných 25 miliárd dolárov nakoniec predstavenstvo odkleplo.
Na čo Hewlett upozorňoval sa nakoniec naplnilo. Fúzia naopak spomalila rast spoločnosti, čo vyústilo do hromadného prepúšťania. 25-tisíc prepustených zamestnancov skončili v konkurenčnom Intel a IBM. Spory s akcionármi sa stupňovali, akcie klesli o polovicu. Obdobie recesie HP skončilo až rezignáciou Fiorinovej.