BRATISLAVA. Najväčšia sociálna sieť Facebook si uvedomuje silnejúcu konkurenciu zo strany internetového giganta Google, ktorý koncom júna predstavil vlastnú sociálnu sieť Google+.
Podľa šéfa vývoja Vaughana Smitha firma Marka Zuckerberga chystá Facebook ešte v tomto roku sedem akvizícií, 13 už stihla urobiť. Na nákupy vyčlenila v hotovosti dve miliardy dolárov. V porovnaní s Googlom je to 20-násobne menej.
Facebook tak pokračuje v nákupnom ošiali z minulého roka, keď kúpil desať firiem. Zvyčajne šlo o firmy, ktoré mali jedného alebo dvoch zamestnancov.
„Pred dvoma rokmi sme nemali skúsenosti s nákupmi. Kým sme ich očakávali, všetko išlo dobre. Po akvizíciách sa uvidí, ako to všetko dopadne,“ povedal Smith.
Za úspech považuje záujem firiem prezentovať sa na stránke. Facebook tak získava peniaze nielen z reklamy, ale tiež provízie od predajcov inzerujúcich na stránke. Podľa Bloombergu len v máji Facebook zarobil pred zdanením viac ako dve miliardy dolárov.
Medzi najznámejšie nákupy patrila marcová akvizícia so spoločnosťou Beluga. Tá umožňuje textovú komunikáciu cez dátové prenosy, teda niečo podobné ako posielanie SMS cez brány operátorov.
Aplikáciu uviedla pre IOS od Apple i Android od Google. Sila spojenia je hlavne v kontaktoch, keďže Facebok má až 750 miliónov užívateľov.
Facebook v nákupoch pokračoval ďalej. Po Beluge v tom istom mesiaci kúpil podľa serveru techdigest.tv izraelskú spoločnosť Snaptu za 70 miliónov dolárov.
Zaoberá dodávkou online služieb pre mobilné telefóny. Cieľom akvizície bolo pohodlné zobrazovanie facebookovskej stránky na obyčajných mobilných telefónoch cez rozhranie Java.
Obsah mal byť rovnako pohodlný ako pri smartphonoch. „Budúcnosť firmy je mobilita všetkých počítačov. Práve mobilné telefóny sú top prioritou pre Facebook,“ tvrdí analytik Lou Kerner z Wedbush Securities.
V júli Facebook neúspešne redizajnoval chat s možnosťou videohovorov. Funkciu zabezpečuje Skype, ktorý v máji za 8,5 miliárd dolárov kúpil Microsoft. Firma Billa Gatesa má vo Facebooku najmenej 1,3 percentný podiel.
Podľa analytičky EMarketer Debry Aho Williamsonovej sa Facebook menšími akvizíciami snaží získať z trhu najlepších ľudí. Reaguje na ich nedostatok, keďže Google vo vyhláseniach len v tomto roku plánoval po celom svete prijať 6000 nových ľudí.
„Jeho predstavou sú nové talenty, inteligentní ľudia, ktorí vytvorili zaujímavé produkty, ktoré Facebook môžu využiť," tvrdí analytička.
Hodnota Facebooku sa odhaduje na 73 miliárd dolárov, teda viac ako spoločností Yahoo či eBay. Je to odhad, keďže spoločnosť ešte nevstúpila na burzu.
Plánuje tak urobiť už budúci rok, pretože USA menia legislatívu. Od apríla začne platiť zákon, ktorý núti firmy s viac ako 500 investormi zverejniť hospodárske výsledky. To doteraz Facebook nemusel robiť. Na svoje si prídu aj zamestnanci, ktorým Facebook uvalil embargo na predaj podielov firmy. Vstupom na burzu embargo skončí.