SME

EuroTel ani Globtel blokáciu telefónov po odcudzení neponúka

Krádeže mobilných telefónov sa v súčasnosti stávajú výnosným odvetvím páchateľov majetkovej trestnej činnosti. V Košiciach a okolí totiž nie je dňa, keď nezmizne nejaký aparát, pričom páchatelia sa čoraz častejšie sústreďujú na predajne resp. bazáry.

Krádeže mobilných telefónov sa v súčasnosti stávajú výnosným odvetvím páchateľov majetkovej trestnej činnosti. Niet totiž dňa, keď nezmizne nejaký mobilný telefónny aparát, pričom páchatelia sa čoraz častejšie sústreďujú na predajne resp. bazáry. Minulý týždeň v piatok z Vitézovho dvoru v Košiciach z predajne Eurotelu zmizlo 23 aparátov za vyše 70-tisíc korún, pred vyše dvoma týždňami z predajne Mobil House tiež v Košiciach neznámy páchateľ ukradol 38 telefónov za vyše 250-tisíc korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tomuto novému výnosnému odvetviu by mohli operátori resp. výrobcovia urobiť koniec jednoduchým zablokovaním samotného aparátu, čo by z neho po krádeži urobilo bezcenný predmet. Dosiaľ sa však dá zablokovať len SIM resp. PRIMA karta, čo znemožní páchateľovi iba telefonovať na účet okradnutého. Podľa jedného z košických predajcov, ktorý si neželal byť menovaný, prevádzkovatelia sa vraj o blokáciu telefónu po krádeži nijak zvlášť nesnažia, pretože kradnuté aparáty ponúkané na čiernom trhu za tretinové ceny kupujú potenciálni zákazníci, ktorí si na "spojazdnenie" aparátu musia kúpiť kartu a stávajú sa riadnymi platiacimi zákazníkmi. Okrem toho políciu objasňovanie tejto kriminality zdržuje pri odhaľovaní vážnejších deliktov.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sme sa dozvedeli, ani jeden zo slovenských operátorov blokácie nerealizuje a v najbližšej budúcnosti zrejme ani nebude, i keď je to podľa jedného z vyššie postavených pracovníkov firmy EuroTelu technicky možné. O stanovisko sme preto požiadali oboch slovenských operátorov. Na otázku, prečo neposkytujú tieto služby, nám zaslali nasledovné odpovede.

EuroTel Bratislava: "Žiadne ustanovenie zákona č. 195/2000 Z.z. o telekomunikáciách v znení neskorších predpisov, ani iný všeobecne záväzný právny predpis a ani licencia neukladá povinnosť zablokovať celý mobilný telefón, aby sa zabránilo jeho zneužitiu. Mobilný telefón je vlastníctvom užívateľa a teda ochrana pred jeho zneužitím je na ňom, a nie je za ňu zodpovedný poskytovateľ služieb."

SkryťVypnúť reklamu

Globtel: "Vzhľadom na to, že sme predovšetkým poskytovateľmi komunikačných služieb, je pre nás dôležitejšie znefunkčnenie SIM karty v prípade krádeže, čo je zabezpečené jej zablokovaním." Šéfka vonkajších vzťahov Globtelu Eva Guttlerová potvrdila, že telefóny jej firma neblokuje, pretože je to v kompetencii výrobcu.

Spojili sme sa preto s viacerými strediskami firiem Ericsson a Nokia v Košiciach a Bratislave, kde nám povedali, že blokácie aparátov nerealizujú a v blízkej budúcnosti nebudú. V Košiciach v Ericssone na Mlynskej nám jeden pracovník doslova povedal: "Ukradnutý mobil zostane zlodejovi tak, ako ste ho mali vy."

Napokon sme zavolali na krajské riaditeľstvo polície, kde nám mjr. Jarmila Petrová potvrdila, že obe okresné košické riaditeľstvá zaznamenali zvýšený počet krádeží telefónov. Okrem toho sú krádeže telefónov predmetom aj ďalšej, závažnejšej trestnej činnosti, pretože hodnotné sa stávajú predmetom lúpežných prepadnutí spojených s ublížením na zdraví. "Keby boli možné blokácie aparátov, krádeže mobilov by sa znížili," uviedla. Okrem toho je nutné uviesť, že podľa novely Trestného zákona budú musieť policajti prijímať trestné oznámenie už pri škode od 4-tisíc korún (doposiaľ to bol dvojnásobok), čo v prípade odcudzenia mobilného telefónu znamená, že takmer každý majiteľ novšieho typu aparátu bude môcť oznámiť krádež. Pri narastajúcom trende týchto krádeží sa policajti stanú v tomto smere zrejme administratívnými pracovníkmi. Objasnenosť je totiž veľmi nízka. Ako získate sériové číslo vášho mobilu?

Ak vytočíte na vašom mobilnom telefóne * # 06 #, zobrazí sa na displeji 15 miestne vyrobné číslo vášho telefónu. Zapíšte si ho - možno jedného dňa slovenskí GSM provideri si začnú viacej vážiť svojich klientov, a na základe tohto čísla budú schopní (alebo ochotní?) znefunkčniť váš mobil, ak proti vašej vôli zmenil majiteľa...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 959
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 468
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 882
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 846
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 162
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 496
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 595
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 1 525
SkryťZatvoriť reklamu