Paríž 15. júla (TASR) - Klonovanie človeka je explicitne alebo implicitne zákonom, alebo priamo v ústave zakázané v 21 krajinách sveta, v šiestich amerických a troch austrálskych štátoch. Dve ďalšie krajiny - Izrael a Ruská federácia - vyhlásili moratórium na klonovanie človeka, pričom pri porušení tohto dočasného zákazu možno použiť trestnoprávne sankcie. Klonovanie človeka aspoň doteraz nie je nijakým zákonom obmedzené v ostatných krajinách sveta, prináša pohľad na legislatívu o zákaze klonovania človeka francúzsky denník Libération.
Na medzinárodnej úrovni je zákaz klonovania človeka v súčasnosti v stave projektu. Na prvej schôdzke ad hoc komisie OSN sa jej členovia v marci tohto roku jednomyseľne zhodli v názore, že je potrebné do konca roka 2003 schváliť všeobecný zákaz klonovania človeka.
Na európskej úrovni podpísalo v minulom roku 24 krajín dodatkový protokol k Dohovoru o ľudských právach a základných slobôd Rady Európy. V ňom sa zakazuje klonovanie človeka, ale len 13 krajín - Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Grécko, Gruzínsko, Maďarsko, Portugalsko, Rumunsko, San Marino, Slovensko, Slovinsko a Španielsko - ho ratifikovalo, čím ho zaviedli do svojej legislatívy.
Francúzsko, ktoré Dohovor podpísalo, dodatkový protokol ešte neratifikovalo. Zákon o bioetike, ktorý francúzske Národné zhromaždenie v prvom čítaní revidovalo, zahŕňa aj zákaz klonovania človeka. Poslanci NZ budú ešte na jeseň musieť v druhom čítaní schvaľovať zákon o klonovaní človeka, aby nadobudol účinnosť.
V podobnej situácii ako Francúzsko je aj Taliansko. Podpísalo konvenciu, ale ju neratifikovalo. Poslanecká snemovňa odhlasovala zákon o asistovanej reprodukcii, v ktorom sa zakazuje klonovanie človeka. Na to, aby zákon vstúpil do platnosti, ho ešte musí schváliť aj Senát, dodáva Libération.