SME

Marsonauti v Moskve lámu rekord

Pozerajte sa dopredu, nie dozadu, poradil šiestim mužom kozmonaut, ktorý strávil viac ako rok bez prestávky vo vesmíre.

Šestica mužov strávi v izolácii rok a pol. Simulujú let na Mars.Šestica mužov strávi v izolácii rok a pol. Simulujú let na Mars. (Zdroj: ESA.int)

MOSKVA, BRATISLAVA. Šestica mužov žije v priestoroch bez okien veľkých 550 štvorcových metrov. S okolitým svetom sa kontaktujú len cez e­mail, jedávajú špeciálne upravené jedlo, ktoré sa na to klasické podobá len minimálne. Už 438 dní, čím včera prekonali rekord v dĺžke času stráveného v izolácii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tvária sa, že cestujú na Mars. Začiatkom novembra „pristanú“ na Zemi. A utvoria tak ďalší rekord – absolvujú najkratšiu vzdialenosť letu v rámci vesmírneho výskumu. Celých 520 dní strávia v Moskve pod dohľadom odborníkov, ktorí sledujú každý ich pohyb.

SkryťVypnúť reklamu

Príliš drahá beztiažVytvorili podmienky, ktoré majú čo najvernejšie pripomínať medziplanetárny let. Samozrejme, okrem stavu beztiaže. Jeho následky na organizmus skúmajú na vesmírnej stanici ISS, umiestniť šesticu sem by bolo príliš nákladné.

Najväčším rizikom pre zatvorených mužov sú psychické problémy, ktoré súvisia s dlhým odlúčením od blízkych či s ponorkovou chorobou. Tá sa ešte neprejavila. Ak by niekto z posádky, v ktorej sú traja Rusi, Talian, Francúz a Číňan, chcel odísť, môže tak urobiť kedykoľvek. Zatiaľ o tom neuvažoval ani jeden.

Poljakov to zažil naozajOdborníci hovoria, že kritická bola najmä prvá časť pokusu, keď sa jeho koniec zdal v nedohľadne. „Teraz by ste už nemali počítať, koľko dní ste zavretí, ale o koľko dní sa dostanete von. Má to pozitívny efekt,“ odkázal im bývalý kozmonaut Valerij Poljakov.

SkryťVypnúť reklamu

FAKTYLet na Mars

O misii na Mars hovorí viac krajín. Bude nutná medzinárodná spolupráca.Let na Mars a späť by mal trvať 520 až 700 dní.Skutočná cesta na Mars je reálna až okolo roku 2040.

Práve on až do včera držal rekord pobytu v izolácii. Poljakov je stále mužom, ktorý strávil najviac času vo vesmíre. V rokoch 1994 a 1995 bol na vesmírnej stanici Mir nepretržite 437 dní.

Aj na ňom pozorovali vplyv dlhodobej izolácie na psychiku, pričom nijaké výraznejšie poškodenie neobjavili.

V rámci projektu Mars 500, ktoré spolu organizujú európska, ruská a čínska vesmírna agentúra, už posádka „pristála“ na Marse, v skutočnosti išlo o ďalší modul. Vedci im pripravili niekoľko výnimočných situácií, ktoré majú simulovať problémy pri lete. Inak ide o rutinu.

„Každý deň za posledný rok som vstával o tom istom čase, prešiel som tými istými zdravotnými kontrolami. Nijaká dovolenka počas celého roka,“ napísal po roku vo „vesmíre“ Francúz Romain Charles.

SkryťVypnúť reklamu

Je presvedčený, že posádka misiu určite dokončí. „Uvidíme sa 5. novembra, keď dokončíme svoju cestu na červenú planétu. Ani o deň skôr,“ odkázal na Zem.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu