Štrasburg 15. júla (TASR) - Estónski vedci zverejnili dôkazy potvrdzujúce teóriu, že Egypťania, Berberi a Židia majú spoločného predka v národe, ktorý žil asi pred 10.000 rokmi vo východnej Afrike, odkiaľ odišiel v poslednej veľkej vysťahovaleckej vlne na sever.
Asi 200 miliónov ľudí hovorí dnes jazykmi, ktoré patria do semitsko-hamitskej rodiny. Patria do nej jazyk Berberov v severnej Afrike, staroegyptčina v údolí Nílu, jazyky Židov a Féničanov na východnom okraji Stredozemného mora, arabčina národov Perzského zálivu a jazyky Etiópie a starej Mezopotámie.
Evolučná biologička Ene Metspaluová z univerzity v Tarku zozbierala takmer 3000 genetických vzoriek z Blízkeho východu, Stredného východu, strednej Ázie, východnej a severnej Afriky. O výsledkoch analýzy informovala na nedávnom zasadaní Európskej spoločnosti pre humánnu genetiku (ESHG) v Štrasburgu.
Podľa nej sa jazykmi semitsko-hamitskej rodiny hovorilo už pred 10.000 alebo 12.000 rokmi na Africkom rohu. V tomto čase boli nositelia týchto rôznych afroázijských jazykov zastúpení až po Stredný východ.
Vedci analyzovali mitochondriálnu DNA (mtDNA) 1519 ľudí z Egypta, Etiópie, Ománu, Jemenu, Saudskej Arábie, Jordánska, Libanonu, Sýrie a Kuvajtu, ako aj 1263 ľudí z tureckej Anatólie, južného Kaukazu a Iránu. Mitochondriálnu DNA dedia potomkovia iba od matky. Spoločné mutácie v rodovej línii matky umožňujú genetikom približne datovať migráciu jednotlivých národov.
Všetky vzorky mali spoločný variant mtDNA s označením L3, ktorého nositeľmi sú všetci ľudia na svete a zároveň je dôkazom, že spoloční predkovia moderného človeka žili v Afrike južne od Sahary.
Mladšie mutácie sa objavovali u ľudí z Egypta, Etiópie, Anatólie a južného Kaukazu, ale chýbali vo vzorkách zo Stredného východu a Arabského polostrova. Vedci sa na základe týchto zistení domnievajú, že pôvodné semitsko-hamitské obyvateľstvo sa oddelilo od ostatných Afričanov už skôr. Príčinu tohto oddelenia nepoznáme, ale predpokladá sa vyschnutie trávnatých stepí pred asi 10.000 rokmi.
Záhadou zostáva, prečo sa vysťahovalecká vlna zastavila na severe Sýrie a na západe dnešného Iraku. Pôvodní obyvatelia Turecka a Iránu nie sú nositeľmi variant mtDNA, ktoré by spätne vplývali na hraničné oblasti alebo až do Afriky. Možné je, že predkovia Hamitov a Semitov nemali na severe dostatok potravy pre svoje veľké stáda domácich zvierat.