TOKIO, BRATISLAVA. Zemetrasenie s cunami, ktoré v marci zničilo časť Japonska, bolo jedno z najväčších nameraných v dejinách.
Až tak, že jeho vlnenie preniklo takmer do vesmíru či odtrhlo kus ľadovca tisícky kilometrov ďaleko. Vedci to zistili päť mesiacov po katastrofe.
Zábery Európskej vesmírnej agentúry ukázali, ako sa krátko po zemetrasení v Japonsku odtrhlo od Sulzbergerovho ľadového šelfu 125 štvorcových kilometrov ľadu.
Najväčší ľadovec mal v najširšom mieste podľa BBC 6,5 krát 9,5 kilometra, čo je asi ako rozloha Popradu. Najviac bol hrubý 80 metrov.
30-centimetrové cunami
K prvému odtrhnutiu väčšieho kusu ľadu v oblasti za 46 rokov prispelo práve cunami.
Vlny, ktoré v Japonsku dosahovali až 12 metrov, síce dorazili do tejto časti Antarktídy iba ako 30centimetrový príval. Napriek tomu však podľa vedcov spolu s ostatnými faktormi ako zloženie vody spôsobili, že do 18 hodín sa kus ľadu uvoľnil a začal plávať v Tichom oceáne. Ľadovcový šelf sa nachádzal 13tisíc kilometrov od epicentra zemetrasenia.
Americkí vedci pri inej štúdii zistili, že vlny, ktoré vznikli pri zemetrasení a cunami, sa šírili nielen po mori, ale aj do vzduchu. Až tak vysoko, že zasiahli ionosféru, vrchnú časť atmosféry.
Vlny v hornej atmosfére
Takéto vlny vznikajú aj pri iných cunami. V Japonsku bol tento efekt však doteraz najväčší, aký kedy namerali.
Ako píše National Geographic, vlny, ktoré tu vznikajú, sú pri zemi veľmi malé. Ako sa však postupne šíria nahor, rastú.
Napríklad vo výške 9100 metrov, kde lietajú lietadlá, už dosahujú podľa magazínu veľkosť jeden meter. Ľudia v lietadlách ich však nemôžu cítiť. Takto sa však dostanú až do hornej atmosféry.