SME

Úrad predĺžil licencie pre Orange aj T-Mobile

Teleúrad počítal licenčný poplatok metódou, ktorá trestá úspešných, hovorí jeho bývalý šéf.

(Zdroj: Ilustračné - TASR)

BRATISLAVA. Orange a T-Mobile majú istý biznis na ďalšie desaťročie. Telekomunikačný úrad im v utorok predĺžil GSM licencie, ktoré potrebujú na poskytovanie hlasových služieb.

Poplatok neprezradiliTeleúrad včera nechcel prezradiť výšku licenčného poplatku. „Chceme byť korektní k operátorom, ak poplatok nezverejnia oni, v stredu ho zverejníme,“ tvrdí hovorca úradu Roman Vavro.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ChronológiaSlovak Telekom požiadal o predĺženie licencie 28. januára 2011, keď zákon neumožňoval vyberanie poplatkov za predĺženie.Orange žiadosť nepodal.5. apríla schválil parlament novelu, podľa ktorej sa má od 1. mája vyberať za predĺženie licencií poplatok.Novela zastavila doterajšie konanie o predĺžení licencií.Následne podali žiadosť o predĺženie licencie Orange aj Slovak Telekom.9.augusta Telekomunikačný úrad rozhodol o predĺžení.

SkryťVypnúť reklamu

V tlačovej správe úrad uviedol, že pri výpočte poplatku vychádzal z priemerných výnosov na jedného zákazníka. Orange vlani zinkasoval 774 miliónov eur od zhruba 2,8 milióna zákazníkov, T-Mobile 499 miliónov od 2,2 milióna zákazníkov.

Podľa kuloárnych informácií by mal byť poplatok výrazne vyšší ako 10 miliónov eur, no nepresahuje výšku 50 miliónov eur pre jedného operátora. Bývalý šéf teleúradu Branislav Máčaj hovorí, že výpočet poplatku cez priemerné výnosy na zákazníka trestá úspešných.

„Ide o totožné licencie, pričom logicky zaplatí viac ten, kto dokáže na jednom zákazníkovi zarobiť viac,“ hovorí Máčaj.

Prekvapuje ho, že úrad nezverejnil poplatok ani rozhodnutia. „Právne s tým nemá byť prečo problém a ide o informácie, ktoré majú ľudia právo poznať,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Čaká nás arbitráž?Orange aj T-Mobile budú rozhodnutia komentovať až potom, ako ich podrobia analýze. Rozhodnutia zatiaľ nie sú právoplatné, operátori sa proti nim môžu odvolať.

Orange už avizoval, že ak bude poplatok výrazne vyšší ako päť miliónov eur, zváži voči Slovensku arbitráž. Slovak Telekom, pod ktorý patrí T-Mobile, zas môže štát žalovať za účelovú zmenu zákona. Poslanci totiž menili zákon už v čase, keď mal T-Mobile podanú žiadosť o predĺženie licencie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu