Londýn 14. júla (TASR) - Britskí vedci z University of Leeds pod vedením Richarda Claytona vyvinuli nový trojrozmerný počítačový model simulujúci poruchy srdcového rytmu. Model umožňuje moment arytmie opakovať a nájsť tak najlepší spôsob liečby. Určený je v prvom rade na ošetrovanie pacientov, ktorým hrozí zástava srdca.
Pri údere zdravého srdca prechádza srdcovým svalom vlna elektrickej aktivity. Cez vnútro svalu smeruje na povrch srdca a spôsobuje jeho stiahnutie. Pri preskočení sťahu srdca je táto postupnosť narušená. Elektrická aktivita dostatočne neopadne, ale sústreďuje sa do okolia svalu a výsledkom sú arytmie.
"Túto aktivitu môže simulovať podrobný biofyzikálny a anatomický model. S jeho pomocou sa dajú testovať rôzne farmakologické a fyzikálne terapie, ktoré sa o pacienta optimálne postarajú," povedal Clayton.
Simulácia si vyžaduje obrovskú kapacitu počítačovej pamäte. Aj s najvýkonnejším vybavením trvá simulácia jedinej sekundy srdcovej aktivity v súčasnosti 24 hodín. Na obrazovke sa ukáže farebný obraz bijúceho srdca, ktoré vykazuje elektrickú aktivitu a umožňuje vizualizovať účinky rozličných terapií.
V rovnakom čase možno simulovať elektrické signály, ktoré zaznamenáva externý monitor. Názorne to ukazuje, ako sa určitý stav srdca odrazí v elektrokardiograme.
Clayton verí, že simulačná technológia poskytne informácie pre každodenné ošetrovanie. Najviac pomôže pacientom, ktorí sú po srdcovej príhode náchylní na komorovú fibriláciu.