BRATISLAVA. Ako vyplýva z informácií analytickej spoločnosti Gartner, v roku 2006 bol pritom podiel piatich najväčších dodávateľov až 60 %.
"Napriek neustálej konsolidácii je trh s bezpečnostným softvérom veľmi fragmentovaný," uviedol hlavný analytik spoločnosti Gartner Ruggero Contu. Etablované spoločnosti podľa jeho slov strácajú svoje postavenie v prospech malých začínajúcich firiem. Podľa Contu sú práve ony motorom rastu a inovácií.
"Očakávame väčšiu konsolidáciu v sektore, ako aj ďalšie inovácie od nových hráčov. Trh s bezpečnostným softvérom ponúka príležitosť na rast rovnako pre etablované spoločnosti, ako aj pre začínajúce firmy, pričom trh bude aj naďalej dostatočne dynamický s množstvom konkurentov," dodal Contu.
Pätica najväčších dodávateľov bezpečnostného softvéru zostala vlani v porovnaní s rokom 2006 nezmenená. Jednotkou na trhu bola spoločnosť Symantec s takmer 19-percentným podielom. Nasledoval McAfee s 10,4-percentným podielom. Spoločnosť Trend Micro mala v minulom roku na trhu podiel na úrovni 6,3 %, IBM necelých 5 % a CA takmer 4 %.
V Českej a Slovenskej republike podľa firmy Gartner dominuje trhu s bezpečnostným softvérom spoločnosť Eset. Štvoricu najväčších dodávateľov uzatvárajú firmy IBM, McAfee a Symantec. Výdavky na bezpečnostné technológie podľa spoločnosti Gartner vo východnej Európe rastú, napriek tomu že v regióne stále ešte doznieva ekonomická kríza.
V Českej republike a na Slovensku sú výdavky do oblasti bezpečnosti motivované predovšetkým obavami firiem a spotrebiteľov z cielených a sofistikovaných útokov, ako aj snahou o využívanie tých najnovších technológií.