SME

Odhalili najväčší kyberútok v dejinách

Viac ako päť rokov trval hackerský útok najmenej na 72 organizácií. Špekuluje sa o Číne.

Vo virtuálnom svete internetu útočia nielen hacktivisti, ale aj niektoré štáty. Jeden z nich pravdepodobne stojí aj za dosiaľ najväčším odhaleným útokom hackerov.Vo virtuálnom svete internetu útočia nielen hacktivisti, ale aj niektoré štáty. Jeden z nich pravdepodobne stojí aj za dosiaľ najväčším odhaleným útokom hackerov. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON, BRATISLAVA. Päť rokov sa prehrabávali utajovanými dokumentmi a prezerali si súbory niekoľkých desiatok organizácií. A najmenej päť rokov o tom nik nevedel.

Včera však spoločnosť McAfee, špecializujúca sa na internetovú bezpečnosť, zverejnila informácie o zrejme najväčšom hackerskom útoku v histórii.

Podľa firmy za ním stojí konkrétna krajina a jej štátni útočníci, ktorí sa nabúrali do počítačov najmenej 72 organizácií.

Medzi obeťami sú aj OSN, Medzinárodný olympijský výbor či viacerí dodávatelia zbraní pre Spojené štáty a Veľkú Britániu.

Útočila Čína?

Pri nedávnych počítačových útokoch sa hovorilo skôr o snahe hacktivistov zo skupín ako Anonymous či LulzSec. Odborníci však tvrdia, že vo virtuálnom svete zúri aj kybervojna medzi štátmi.

Najčastejšie sa spomína Čína, ktorá pravdepodobne vybudovala štátom podporované tímy hackerov. Komunistická krajina všetky podobné obvinenia odmieta.

Najväčší útok
  • Napadli najmenej 72 organizácií.
  • Prieniky začali v polovici roku 2006 a najdlhší trval 28 mesiacov.
  • Útočníkom bola zrejme krajina, hovorí sa o Číne.

Jim Lewis, odborník na kyberútoky spolupracujúci s McAfee, však podľa agentúry Reuters špekuluje, že práve tento štát môže byť aj za včera odhalenou kampaňou.

Naznačovať to majú ciele, obeťou útokov bol napríklad Taiwan. „Nechceme však na nikoho ukazovať prstom,“ hovorí pre denník New York Times Dmitri Alperovitch, viceprezident McAfee pre výskum internetových hrozieb.

Podozrivý server

Niektoré z prienikov trvali zhruba mesiac, najdlhší však viac ako dva roky. Útočníci najskôr pomocou konkrétne cielených e-mailových správ a programov získali prístupové údaje k viacerým systémom. Potom ich mohli preskúmať a ukradnúť obsah.

Bezpečnostná spoločnosť to zistila vďaka serveru, ktorý objavila už v roku 2009. Tento rok v marci pri prezeraní tohto zariadenia objavila takzvané logy, akési záznamy činnosti, ktoré útoky opisovali.

„Aj nás prekvapila obrovská rôznorodosť napadnutých organizácií,“ píše v správe opisujúcej útoky Alperovitch. „Čo však so získanými údajmi útočníci urobili, zostáva otvorené.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu