SME

Vedci vo vesmíre objavili molekuly kyslíka

Astronómovia po prvý raz objavili vo vesmíre molekuly kyslíka. Na Zemi nám umožňujú dýchať.

Molekuly kyslíka vedci konečne identifikovali v hmlovine Orión. Umožnila to spolupráca ESA s NASA.Molekuly kyslíka vedci konečne identifikovali v hmlovine Orión. Umožnila to spolupráca ESA s NASA. (Zdroj: NASA/ESA)

BRATISLAVA. Bez neho by sme neprežili. Tvorí asi dvadsaťtri percent našej atmosféry a ľuďom či ďalším živočíchom umožňuje dýchať.

Molekuly kyslíka sme však dosiaľ poznali len z našej planéty, a napriek hypotézam sme ich nedokázali objaviť inde vo vesmíre.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Až teraz sa astronómovia pomocou Herschelovho kozmického ďalekohľadu pozreli do tisícšesťsto svetelných rokov vzdialenej hmloviny Orión a takéto molekuly tam našli.

Primálo molekúl

„Kyslík bol objavený v 18. storočí, no viac než 230 rokov nám trvalo, než sme s istotou mohli povedať, že táto jednoduchá molekula jestvuje aj inde vo vesmíre,“ tvrdí vo vyhlásení americkej NASA Paul Goldsmith.

SkryťVypnúť reklamu

Práve jeho medzinárodný tím astronómov o novom objave informoval v odbornom magazíne Astrophysical Journal. „Nenašli sme však veľké množstvo a stále nechápeme, čo je také špeciálne na mieste, kde sme ho napokon objavili.“

O atómoch kyslíka vo vesmíre vedeli vedci už dávnejšie. Molekuly - dva atómy kyslíka pokope - sa však pred odborníkmi skrývali. Hypotézy síce predpokladali veľké množstvo, no výsledky nepriniesli ani desaťročia skúmania pomocou balónov.

Dôvodom môže byť, že kyslík sa vo vesmíre nachádza skôr v podobe akéhosi vodného ľadu. Až keď teplejšie oblasti premenia tento ľad na paru, časť kyslíka sa môže uvoľniť a vytvoriť molekuly.

„To vysvetľuje, kde by sa nejaký kyslík ukrýval,“ hovorí Goldsmith podľa Európskej vesmírnej agentúry.

SkryťVypnúť reklamu

Kde sa ukrýva?

Kde sa všetky tie molekuly tretieho najbežnejšieho prvku vo vesmíre naozaj ukrývajú, vedci nevedia. Pomôcť by mal práve Herschelov ďalekohľad.

„Herschel dokázal, že je silným nástrojom na skúmanie tejto hádanky,“ zdôrazňuje aj astrofyzik Bill Danchi. Infračervený teleskop by sa mal pozrieť aj tam, kde sme kyslík dosiaľ nemohli nájsť.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu