SME

Načo sú dobré videohovory

Facebook a Google sa predháňajú vo vylepšovaní nápadu, ktorý má byť ďalšou veľkou vecou. Aj keď na trhu je už desaťročia.

Facebook spustil videohovory v spolupráci so Skypom.Facebook spustil videohovory v spolupráci so Skypom. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Ak ste sa chceli vidieť so starým známym alebo partnerom na služobnej ceste v zámorí, nikdy to nebolo ľahšie ako dnes.

Ľahko dostupné internetové pripojenie, webové kamery aj v najlacnejších notebookoch a používateľské rozhranie, ktorého ovládanie zvládne aj generácia prarodičov, spravili v posledných rokoch z videochatovania triviálnu záležitosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od júla, keď Facebook prepojil svoj chat s populárnym komunikačným nástrojom Skype, sa už dajú videohovory robiť priamo zo stránky najväčšej sociálnej siete na svete.

SkryťVypnúť reklamu

O tom, že potrebujete svojich priateľov vidieť, je presvedčený aj Google. Jedným z hlavných lákadiel novej sociálnej siete Google Plus je spoločná miestnosť pre videochat, kde sa môžete vidieť s celou skupinou známych naraz. Práve Hangout, ako sa funkcia volá, blogeri po jeho štarte považovali za jednu z najlepších funkcií.

Videochat do iPhonu 4 začlenilo aj Apple a Steve Jobs ho predstavil ako jedno z hlavných vylepšení novej generácie najpopulárnejších smartfónov.

Lacnej elektronike a sociálnym sieťam sa tak môže podariť to, čo sa telekomunikačným firmám nepodarilo od roku 1968, keď vznikli prvé prototypy videokonferenčných produktov. Majú šancu videohovory masovo rozšíriť.

Ako držiak na pohár

Videochat môže byť pre vývojárov sociálnych sietí tým istým, čím sú držiaky na poháre pre dizajnérov áut, píše technologický bloger Alexis Madrigal pre The Atlantic. Rovnako ako držiak na pohár neovplyvňuje základnú funkciu auta, ani videochat neovplyvňuje funkcie sociálnej siete. Nie je nevyhnutné, aby ste ho mali poruke, ale keď sa raz ocitnete v situácii, že ho potrebujete, chýbal by vám.

SkryťVypnúť reklamu

A tak, ako si dnes časť ľudí všíma držiaky na poháre pri kúpe auta, bude si časť ľudí všímať aj videohovory pri vyberaní komunikačného nástroja. „Videochat sa môže stať nevyhnutným, no myslím, že ostane aj zväčša nepodstatným nástrojom,“ hovorí Madrigal.

Rovnako ako textový chat, ktorý sa prepracoval na bežne používaný nástroj, môže aj video zmeniť spôsob, akým sa rozprávame.

Debaty aj práca

Ak si len chcete podebatovať s kamarátom, ešte stále je najjednoduchšie zdvihnúť mobil a zavolať mu. Videohovor sa však od minulého týždňa stal druhým najlepším riešením.

Šanca, že kamarát sedí pri počítači a má otvorený Facebook, je už dnes pomerne veľká a s časom bude len narastať. Facebook odstránil tradičné problémy videohovorov - technické problémy a chýbajúci „telefónny zoznam“ známych, s ktorými by ste sa aj radi rozprávali.

SkryťVypnúť reklamu

Telekonferencie pre firmy boli prvým cieľom telekomunikačných firiem v snahe zarobiť na videohovoroch. Firmy mali peniaze aj potrebu prepojiť ľudí lepšie ako zvukom či písaným slovom. Kvalitné technické riešenia boli drahé a často sa obmedzovali na jednu firmu. S tým, ako klesajú náklady, znižuje sa aj bariéra vstupu. Z veľkej investície sa môže stať drobnosť, ktorú spraví IT oddelenie vo voľnom čase

Stretnite sa

Rovnako ako pri rozhovoroch s priateľmi môžu oprašovaniu starých známostí cez videohovory pomôcť sociálne siete. Facebook aj Google Plus sú postavené tak, aby vám umožnili nájsť starých spolužiakov, ktorí môžu byť vzdialení stovky kilometrov.

Online randenie je fenomén a celosvetovo miliardový biznis. No ak sú anonymné chatové miestnosti na Pokeci návodom, je to dosť drsný a nepreskúmaný priestor. S tým, ako čoraz viac vzťahov vzniká cez internet, rastie aj potreba novej formy „prvého kontaktu“.

SkryťVypnúť reklamu

Niečo rýchle, lacné a bezpečné, čo ľuďom umožní oddeliť budúceho partnera od úchyla s dodávkou bez vnútorných kľučiek. Lepší nástroj ako videochat by ste hľadali ťažko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 850
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 666
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 569
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 282
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 918
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 877
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 738
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 677
SkryťZatvoriť reklamu