* Vedci z tímu Hubbleovho kozmického ďalekohľadu uvoľnili doteraz najkvalitnejšiu snímku Cassiopey A, zvyšku zatiaľ posledného registrovaného hviezdneho výbuchu supernovy v našej Mliečnej ceste. Možno ju nájsť na http://oposite.stsci.edu/pubinfo/pr/2002/15.
* Planetárny geológ J. P. Bradley s kolegami z Georgia Institute of Technology z analýzy meteoritov a kometárneho prachu odvodili, že v nich obsiahnuté drobné (nanometrové) zrnká diamantov nemajú hviezdny pôvod, ale vznikli až v slnečnej sústave.
* Geológovia Matthew Pritchard a Mark Simons z California Institute of Technology odhalili radarmi na satelitoch štyri nové vulkanicky rizikové deformácie povrchu v stredných Andách.
* Ekológ Benjamin Kerr s kolegami zo Stanford University pokusmi s tromi kmeňmi baktérií Escherichia coli, produkujúcimi toxín, jeho protilátku a neutrálnymi (obdoba hry kameň-papier-nožnice) dokázali, že biodiverzita sa udrží, iba ak organizmy interagujú lokálne.
* Hady spravidla požierajú korisť celú. Zoológovia z University of Cincinnati na čele s Bruceom Jayneom však teraz zistili, že malý vodný had druhu Gerarda prevostiana si ulovené kraby, ktoré čerstvo zvliekli pancier, najprv zovretím roztrhá na prehltnuteľné sústa.
* Joseph Kiesecker z Pennsylvania State University zistil, že za telesnými deformáciami obojživelníkov (najmä žiab), ktorých výskyt sa v poslednom čase prudko zvýšil, je podľa všetkého „diabolská súhra“ pesticídov a parazitických lariev. Samotné pesticídy nestačia.
* Nemecký entomológ Henrik Mouritsen z Universität Oldenburg zistil, že severoamerické motýle monarchovia (Danaus plexippus) pri svojej 3500-kilometrovej migrácii využívajú časovo kompenzovaný slnečný kompas, nie orientáciu podľa magnetického poľa.
* Britskí vedci na čele s P. Hortonom z University of Sheffield geneticky zvýšili produkciu enzýmu beta-karotén hydroxyláza u rastliny arábka (Arabidopsis thaliana), aby lepšie znášala vysoké teploty a silné slnečné svetlo. Pomôže to vyvinúť lepšie plodiny pre subtrópy a trópy.
* Fahmeed Hyder s kolegami z Yale University School of Medicine definitívne dokázal na potkanoch priamu úmernosť energetickej spotreby mozgu a elektrickej aktivity neurónov.
* Tím amerických a britských bádateľov vedený Timom Keithom z firmy Genome Therapeutics identifikoval gén astmy. Označovaný je ADAM33 a leží na chromozóme 20. Kóduje polyfunkčnú bielkovinu, súvisiacu s odlučovaním iných bielkovín z povrchov buniek.
ZDENĚK URBAN