Americkí vedci z Harvard Medical School v Bostone zistili, že živočíchy nemajú iba jeden biorytmus, ktorý centrálne riadi mozog. Vnútorné orgány ako srdce a pečeň majú svoje vlastné hodiny, ktoré niekedy „tikajú“ inak, ako udáva mozog, píšu Kai-Florian Storch a Charles Weitz v britskom časopise Nature.
Vedci skúmali niekoľkokrát denne aktivitu 12 000 génov v pečeni a srdci laboratórnych myší. Zistili, že vrchol aktivity 575 génov pečene a 462 génov srdca - to je asi desať percent všetkých génov obidvoch orgánov - nastáva v rôznych častiach dňa. Gény pečene sú najaktívnejšie asi štyri hodiny pred východom Slnka a desať hodín po ňom. Srdce má iba jedno denné maximum, a to štyri hodiny po východe Slnka.
Len 37 génov pečene a srdca vykazovalo rovnaké vrcholy dennej aktivity. Tieto gény sú pravdepodobne súčasťou hodín, ktoré v obidvoch orgánoch majú podobnú štruktúru. Nemajú regulačné funkcie a ani neprijímajú signály centrálnych hodín z mozgu, ktoré sídlia v oblasti skríženia zrakových nervov.
Hoci sa aktivita génov srdca a pečene značne líši, väčšina sa podieľa na podobných biologických procesoch, napríklad na odpovedi na stres alebo syntéze stavebných kameňov DNA.
Zatiaľ nie je jasné, prečo niektoré vnútorné orgány nepracujú podľa rovnakého rytmu. Podľa Weitza je možné, že vedci pootvorili dvere k novému druhu komplexnosti.
(tasr)