MOSKVA. Z kozmodrómu Bajkonur úspešne odštartovala nosná raketa ZENIT-3M, ktorá vyniesla do kozmu vesmírne rádioastronomické observatórium Spectrum-R (RadioAstron). Na palube má prístroj, ktorý vytvorili aj slovenskí vedci.
Veľká anténa
Satelit RadioAstron disponuje veľkou parabolickou anténou, ktorá pozostáva z 27 segmentov a do konečného tvaru sa automaticky rozloží až na orbite. S priemerom desať metrov ide o ďaleko najväčšiu parabolickú anténu, aká kedy bola vynesená do vesmíru.
Teleskop je určený predovšetkým na rádioastronomický výskum vesmíru pomocou rádiointerferometrie na veľmi dlhej báze VLBI (Very Long Baseline Interferometry).
Metóda VLBI s bázou dlhou až 350-tisíc km (apogeum satelitu) poskytne v súčinnosti s pozemnými rádioteleskopmi podstatne vyššiu rozlišovaciu schopnosť pri pozorovaní vzdialených vesmírnych rádiových objektov, než bolo doteraz možné dosiahnuť sieťou pozemných VLBI rádioteleskopov.
Očakávaná rozlišovacia schopnosť tohto interferometrického systému je až osem milióntin oblúkovej sekundy, čím prekoná rozlišovaciu schopnosť Hubblovho teleskopu asi desaťtisíckrát.
Experiment MEP-2 na palube satelitu RadioAstron. FOTO - ÚEF-SAV
Slovenský pristroj
Na palube satelitu RadioAstron je inštalovaný aj spektrometer kozmických energetických častíc MEP-2, skonštruovaný na Oddelení kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach.
Kozmický experiment MEP-2 je spoločným projektom SAV, Ústavu kozmických výskumov IKI-RAN v Moskve a Demokritovej univerzity DUTH v gréckom Xanthi.