SME

Asteroid zabil dinosaury. Naozaj

Zrejme najmladšia nájdená kosť triceratopsa utvrdila vedcov v ich teórii o náhlom konci obrých plazov.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - WIKIMEDIA)

Koniec dinosaurovPred zhruba 65,5 milióna rokmi nastalo masové vymieranie druhov.

Zem zrejme zasiahol veľký asteroid.

Nastali aj zmeny v potravinovom reťazci.

HELENA, BRATISLAVA. Antropológ Eric Sargis a jeho študent Stephen Chester si chceli na chvíľu oddýchnuť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Plánovali sa trocha vzdialiť od svojich vykopávok v nálezisku Hell Creek. Hľadali pozostatky po raných cicavcoch, ktoré nasledovali po dinosauroch. A veľmi sa im nedarilo.

Lenže vtedy narazili na takmer polmetrovú kosť, ktorá vyzerala zvláštne. Ešte netušili, že ide pravdepodobne o najmladší dôkaz o existencii dinosaurov.

SkryťVypnúť reklamu

Ani jeden z dvojice vedcov nebol veľkým odborníkom na plazy. Vedeli len, že ten roh zrejme patril čomusi väčšiemu. Až neskôr sa ukázalo, že pravdepodobne išlo o ceratopsa – medzi ktorých patrí aj obľúbený triceratops.

Kúsok od nálezu však vedci začali odkrývať pôdu. Chceli zistiť, koľko má nález rokov a najmä, ako ďaleko sa nachádza od takzvanej K-T hranice, geologického označenia vrstvy pôdy, ktorá rozdeľuje kriedu a terciér.

Presne vtedy, pred 65 miliónmi rokov, dopadol na Zem obrovský asteroid, ktorý mal vyhubiť dinosaury.

Darilo sa imMedzi vedcami je dnes rozšírená hypotéza, že za koncom sveta plazov je veľké teleso, ktoré dopadlo na Yucatánsky polostrov a vyhĺbilo 180-kilometrový kráter známy ako Chicxulub.

Dôkazom tejto zrážky je aj väčšie množstvo irídia v istej vrstve pôdy, pričom tento prvok je na Zemi veľmi zriedkavý. Bežne ho však obsahujú asteroidy.

SkryťVypnúť reklamu

Nie všetci však na asteroid a koniec dinosaurov veria. Niektorí odborníci skôr tvrdia, že vymieranie jašterov bolo postupné a zapríčinila ho najmä klíma. Dôkazom mala byť vzdialenosť fosílií dinosaurov práve od irídiovej vrstvy. Nedávno to bolo aj tri metre.

To už neplatí. Nový roh dinosaura z Hell Creek sa nachádza len 13 centimetrov od irídiovej vrstvy. Prakticky v nej leží.

„Teraz tu máme druh, ktorý je presne na tejto hranici,“ hovorí pre magazín Science paleontológ Tyler Lyson z Yalovej univerzity, ktorý tím vedcov viedol.

„Naznačuje to, že aspoň niektorým dinosaurom sa vtedy darilo.“

Len jedna kosťVymieranie dinosaurov tak zrejme nebolo postupným procesom. „Tento druh nám ukazuje, že až do nárazu sa im žilo dobre,“ zdôrazňuje Lyson aj pre časopis Nature.

SkryťVypnúť reklamu

Ani nové nálezy však všetkých vedcov nepresvedčili. Koniec stovky miliónov rokov pod nadvládou dinosaurov mohlo údajne spôsobiť viac faktorov.

Náraz telesa mal napríklad spustiť obrovské sopky na opačnom konci planéty, ktoré skazu dokončili. Nález jedinej kosti je podľa nich primálo na to, aby vyvrátil všetky konkurenčné hypotézy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu