Čo sme si všimli
Aká bude budúcnosť NASA? Po ukončení programu raketoplánov možno zavládne v americkom úrade chvíľka depresie. No Národný úrad pre letectvo a vesmír tvrdí, že veľké veci ešte len prídu. A že NASA bude vesmírnym letom dominovať ďalšie polstoročie.
Chce pracovať na ceste človeka na Mars, ale aj na vedeckých misiách, ktoré človeku lepšie pomôžu spoznať slnečnú sústavu. Dokonca uvažuje nad novými možnosťami leteckej dopravy, ktoré by vraj mali byť ekologickejšie, lacnejšie a tichšie. +Čítajte viac na NASA
Kedysi sme si mysleli, že reč a používanie nástrojov odlišujú človeka od ostatných zvierat. Že v prípade nástrojov to neplatí, vieme už dlhšie. A zrejme to neplatí ani v prípade nejakej formy jazyka.
Vedci si až dosiaľ mysleli, že ľudskou evolučnou výhodou je rozoznávanie reči, dokonca aj v prípade, ak poriadne nerozumieme. Táto výhoda sa mala objaviť až potom, ako sa rod Homo oddelil od ostatných primátov.
Výskum trénovaného šimpanza Panzee však ukázal, že to nie je pravda. Predpoklady k lepšiemu porozumeniu a rozpoznávaniu reči mali zrejme už naši dávni predkovia. +Čítajte viac na Science
Na začiatku vesmíru sa stalo čosi zvláštne. Výsledkom je, že môžeme žiť v hmotnom svete, pretože nastala takzvaná baryónová asymetria. Teda hmota akosi prevládla nad antihmotou a nedošlo k úplnej anihilácii.
Túto záhadu fyziku nedokáže uspokojivo vysvetliť ani štandardný model časticovej fyziky, ani einsteinovské teórie. Navyše sa ukazuje, že táto „nevyváženosť" je akési pravidlo.
Naznačujú to skoré výsledky z amerického urýchľovača Tevatron. Pri jeho zrážkach protónov s antiprotónmi vo výsledkoch jemne prevažuje hmota. +Čítajte viac na BBC
O čom sme písali
Vedcom predtým trvalo roky a desaťročia, kým sa im podarilo dokázať, že niektoré pasáže Biblie - vrátane Starého zákona - napísali viacerí ľudia. Nový počítačový program izraelských odborníkov to potvrdil relatívne za chvíľu.
Navyše ukázal, že niektoré staršie výsledky analýzy biblických textov nemuseli byť úplne presné. +Čítajte viac
V Spojených štátoch je to každoročný fenomén. Otázne však je, či silné tornáda nemôžeme očakávať aj na Slovensku?
Klimatické zmena zrejme mení podmienky, ktoré aj v strednej Európe dosiaľ pretrvávali. Vyššia teplota a vlhkosť vzduchu bude v letnom období nahrávať silnejším búrkam, vrátane prívalových zrážok. A možno dokonca aj tornád. Podmienky na ich vznik by sa mohli objavovať častejšie. +Čítajte viac
Asteroidy nie sú práve najpríjemnejším kozmickým susedom. Obzvlášť v prípade, ak sa chystajú naraziť priamo do našej planéty.
Veľké kolízie zažila Zem už viackrát. Jedna zrejme pred miliónmi rokov vyhubila dinosaury. Podobne veľký asteroid by k nám mohol smerovať aj v budúcnosti. Alebo takmer určite smerovať bude.
Otázka preto zostáva, čo s takýmto kozmickým votrelcom urobiť? Vedci navrhujú niekoľko spôsobov. +Čítajte viac
Týždeň vo vede je pravidelný prehľad toho najzaujímavejšieho zo sveta vedy.