SYDNEY, BRATISLAVA. Keď prišli bieli prisťahovalci do Austrálie, všimli si, že pôvodní obyvatelia vedia pomerne úspešne predpovedať počasie. Vedci teraz tvrdia, že Aborigéni ho nielenže dobre poznajú, ale čiastočne sa na jeho podobe aj podieľali.
Klímu na severe kontinentu mal totiž ovplyvniť zvyk miestnych, ktorí počas suchých mesiacov vypaľujú vegetáciu. Dúfajú, že v období monzúnov bude potom rýchlejšie rásť.
Podľa klimatológov z univerzity vo Wisconsine tým však dosiahli vyhynutie niektorých živočíšnych druhov, napríklad niekoľkých druhov kengúr či vačíc, a to, že obdobie sucha je ešte suchšie a teplejšie.
Menej rastlín na zemi totiž znamená aj menej vodnej pary v ovzduší. A tým pádom aj menej dažďov. Pre vegetáciu sú kľúčové tie, ktoré prichádzajú tesne po období sucha, v novembri a decembri, ešte pred monzúnmi.
„Oneskorenie týchto dažďov môže ovplyvniť množstvo vecí od prežitia semienok v zemi po lesné požiare,“ cituje portál Science Now biológa Stephena Garnetta z univerzity v severoaustrálskom Darwine.
Vedci však upozorňujú, že tieto zistenia pochádzajú len z klimatických modelov a žiadny hmatateľný dôkaz pre zatiaľ nemajú. Aborigéni do Austrália prišli asi pred 55-tisíc rokov a nikto nevie, aká bola klíma na kontinente v tomto období.