BRATISLAVA. "Podnik je zároveň povinný poskytnúť užívateľovi možnosť uzatvoriť zmluvu o poskytovaní verejných služieb, pri ktorej toto obdobie nepresiahne 12 mesiacov," konštatuje sa v návrhu novely zákona o elektronických službách, ktorú dnes posunul parlament do druhého čítania.
Legislatíva, ktorá implementuje smernice Európskej únie (EÚ), zavádza viaceré zmeny, ktoré majú ochrániť spotrebiteľa. "Bez ohľadu na minimálne obdobie platnosti zmluvy o poskytovaní verejných služieb, podnik je povinný zabezpečiť, aby zmluvné podmienky a postupy pri ukončení zmluvy neodrádzali účastníka od zmeny poskytovateľa služieb," avizuje materiál.
V prípade odmietnutia ponuky využívania ďalších služieb firmy zo strany účastníka nesmie operátor toto rozhodnutie viazať na písomnú formu. Novela zároveň upravuje, kedy má účastník právo odstúpiť od zmluvy bez sankcií. "Ak podnik neoznámil podstatnú zmenu zmluvných podmienok, účastník má právo odstúpiť od zmluvy o poskytovaní verejných služieb do jedného mesiaca odkedy sa o zmene dozvedel, najneskôr do troch mesiacov odo dňa účinnosti podstatnej zmeny zmluvných podmienok," informuje novela.
Zároveň môže klient zmluvný vzťah ukončiť, ak operátor ani po opakovanej uznanej reklamácii neposkytuje službu podľa zmluvy alebo ju neposkytuje v stanovenej kvalite, a to do jedného mesiaca odo dňa doručenia oznámenia o uznaní opätovnej reklamácie účastníka. Od zmluvy môže odstúpiť aj v prípade, ak operátor neoznámi účastníkovi výsledok prešetrenia reklamácie.
Novela zákona upravuje okrem iného aj reklamačný poriadok. V ňom by mala firma uvádzať podrobnosti o práve účastníka na reklamáciu, spôsob uplatňovania a vybavenia reklamácie, ako aj príslušné lehoty na jej podanie a vyriešenia.
V prípade reklamácie je poskytovateľ služby povinný písomne oznámiť účastníkovi výsledok prešetrenia do 30 dní od jej doručenia, inak sa považuje za uznanú. "V zložitých prípadoch môže podnik túto lehotu predĺžiť, najviac však o 30 dní," uvádza sa v zákone s tým, že je povinný užívateľa o tejto skutočnosti informovať.