SME

Asteroid minul Zem na nižšej orbite ako majú geostacionárne satelity

Len pred niekoľkými dňami objavený malý asteroid preletel v pondelok okolo Zeme v relatívne malej vzdialenosti približne 12.000 kilometrov.

Asteroid objavili astronómovia teleskopmi v americkom štáte Nové Mexiko len minulý týždeň 22. júna. Teleso takýchto rozmerov sa dostane k Zemi bližšie ako Mesiac približne raz za šesť rokov.

WASHINGTON.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stalo sa tak niekoľko minút po 19.00 h SELČ, oznámil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Hoci asteroid s priemerom päť až 20 metrov, ktorý dostal pomenovanie 2011 MD, minul Zem rýchlosťou 100.000 km/h, nepredstavoval podľa vedcov nijaké nebezpečenstvo. V prípade, že by sa dostal na kolízny kurz, stačil by zhorieť v atmosfére.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa pôvodných výpočtov mal asteroid preletieť okolo Zeme približne o 15.30 h SELČ. V čase svojho najväčšieho priblíženia letel nad južným Atlantikom pri pobreží Antarktídy.

Asteroid objavili astronómovia teleskopmi v americkom štáte Nové Mexiko len minulý týždeň 22. júna. Teleso takýchto rozmerov sa dostane k Zemi bližšie ako Mesiac, vzdialený 384.000 kilometrov, približne raz za šesť rokov.

2011 MD letel nižšie ako je orbita geostacionárnych satelitov, ktoré obiehajú vo výške 35.786 kilometrov nad Zemou. "Netrafil" by sa však ani do Medzinárodnej vesmírnej stanice, ktorá sa nachádza v 354-kilometrovej výške.

Asteroid sa podarilo odfotografovať niekoľkým amatérskym pozorovateľom, ktorých zábery zverejnila stránka www.space.com.

SkryťVypnúť reklamu

Astronómovia odhadujú počet asteroidov v slnečnej sústave na 100.000. Každých 10.000 rokov dopadne na Zem objekt s priemerom aspoň 100 metrov.

Už 8. novembra čaká Zem "návšteva" ďalšieho asteroidu 2005 YU55, ktorý dosahuje šírku 400 metrov a našu planétu minie vo vzdialenosti 324.600 kilometrov.

Rekordérom v najväčšom priblížení k Zemi je asteroid 2011 CQ1, ktorý minul Zem 4. februára 2011 len vo vzdialenosti 5471 kilometrov. Bol však dlhý iba 1,3 metra.

Vesmír

Súvisiace témy: Asteroidy
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 14 841
  2. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 5 778
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 943
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 528
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 116
  6. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 713
  7. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 3 363
  8. Plátené tašky a opakované použitie 3 184
SkryťZatvoriť reklamu