Po záplave smartfónov s veľkým dotykovým displejom prichádza ďalší z malej rodiny prístrojov vybavených hardvérovou qwerty klávesnicou. Tých je aktuálne na trhu len niekoľko a pokiaľ na svojom smartfóne viac píšete ako telefonujete, mali by ste zbystriť pozornosť.
Fešák na prvý pohľadČo nemožno smartfónu uprieť, je jeho solídny vzhľad. Dizajnéri v Nokii si dali záležať a nám sa v rukách ocitol vynikajúco spracovaný prístroj, ktorý nezaostáva po stránke konštrukčnej a zároveň ponúka solídny vzhľad. Dostupné sú tri farebné verzie – klasická manažérska čierna, sivá a svieža biela.
Pri materiáloch siahol výrobca po kove a hoci tu nájdeme aj plasty, je celková pevnosť konštrukcie veľmi dobrá. Jednotlivé diely k sebe presne pasujú, nikde sa nič neprehýba a prístroj nevydáva nepríjemné zvuky ani pri vyvinutí silnejšieho tlaku.
OvládanieNokia E6
+ Prevedenie, qwerty klávesnica
- Symbian už má najlepšie roky za sebou
Procesor: ARM 1136JF-S, 600 MHz
Pamäť: 256 MB RAM + 1 GB interná pamäť + 8 GB + MicroSDHC
Displej: 2,46“ 640×480, dotykový kapacitný
Foto: 8 Mpx, dual LED flash, 720p video
Frekvencie: GSM 850/900/1800/1900
Komunikácia: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, BT 3.0
GPS: Áno, Ovi Maps
Batéria: 1500 mAh
Rozmery: 116×59×10,5 mm
Hmotnosť: 133 g
Systém: Symbian Anna
Zapožičal: Nokia, www.nokia.sk
Cena s DPH: 340 €
Hlavné ovládacie prvky sú tu dva – veľká hardvérová qwerty klávesnica a dotykový displej, zaberajúci niečo cez tretinu prednej časti prístroja. Pri uhlopriečke 2,46“ ponúka rozlíšenie 640×480 bodov, ktoré prináša obraz s jemnými detailmi a na daný typ prístroja až nadpriemerne dobrú reprodukciu farieb. Reakcie na dotykové ovládanie sú veľmi presné a ani na začiatku používania sme sa nestretli s nechcenými prehmatmi.
Medzi qwerty klávesnicou a dotykovým displejom sa nachádza viacsmerový ovládací prvok a šestica tlačidiel. Tie na prvý pohľad vyzerajú ako dotykové, keďže medzi nimi nie je žiadna medzera. Na hardvérovej klávesnici sa píše príjemne a aj keď sú jednotlivé klávesy pomerne malé, zaznamenali sme na začiatku používanie len minimum chýb.
Horná strana prístroja obsahuje tlačidlo vypnutia a zapnutia prístroja, na jeho pravej strane sa nachádza tlačidlo blokovania displeja a dvojica tlačidiel na reguláciu hlasitosti, vrátane jedného špeciálne určeného na spustenie nahrávania zvuku.
Čo je vo vnútri?Hardvérová výbava je založená na ARM procesore s označením 1136JF-S, ktorý si svoju premiéru odbil v roku 2002. Stále je však veľmi obľúbený Nokiou a nájdeme ho pri mnohých ďalších telefónoch, vrátane modelov Nokia C5-03, či Nokia E7 (tá je doplnená o výkonnejší 3D akcelerátor). Grafická časť podporuje najnovšie technológie vrátane OpenGL ES 2.0 a tak si prípadné čakanie môžete skrátiť aj graficky peknou hrou.
Operačná pamäť má kapacitu 256 MB, interná pamäť 1 GB (užívateľsky prístupných je 350 MB) a ako úložný priestor tu slúži ďalšia integrovaná pamäť s kapacitou 8 GB. V prípade ak sa vám to zdá málo, môžete si ju rozšíriť pomocou MicroSDHC karty, ktorej slot nájdete v hornej časti prístroja.
Z parametrov je jasné, že sa nejedná o extrémne výkonné riešenie. Na druhú stranu nový systém nemá vysoké nároky a počas dvojtýždňového používania sme nenarazili na limity hardvéru. Reakcie na ovládanie sú okamžité, vrátane prepínania medzi jednotlivými virtuálnymi plochami.
Symbian AnnaPo februárovom šoku z ohlásenia prechodu Nokie na systém Windows Phone 7 nasledovalo nešťastné vyjadrenie, v ktorom Stephen Elop prakticky podpíli konár pod systémom Symbian. Razantná zmena systému ale stále neprichádza a všetky novinky Fínskeho výrobcu sú založené na starom dobrom Symbiane. Aby sme boli presnejší, tak v prípade testovaného modelu sa jedná o najnovšiu verziu s netradičným označením Symbian Anna. Nokia chce týmto zaviesť prehľadnejšie značenie aktualizácií a nasledovať by mali Bertie, Beatrice a Blondie.
Prvý pohľad vám toho mnoho nenapovie a aj keď si na porovnanie zoberiete model so starším systémom Symbian^3, múdrejší nebudete. Grafické zmeny sú ľahko prehliadnuteľné a neprinášajú výraznejšiu zmenu. Upravená softvérová klávesnica je v prípade modelu E6 nezaujímavá, prepracovaný internetový prehliadač naopak poteší.
Okrem grafických zmien pri ňom pribudlo aj niekoľko nových funkcií, lepšie zabezpečenie, intenzívnejšie prepojenie s vyhľadávačom Google a prepracované je aj užívateľské rozhranie. Jemné úpravy sa nachádzajú aj pri emailovom klientovi, vynovený je kalendár a aj adresár, po novom prepojený so sociálnymi sieťami.
Pre firemnú klientelu je pripravených niekoľko dôležitých noviniek, vrátane šiestich bezpečnostných aktualizácií pre Microsoft Exchange. Aktualizácia priniesla aj IM klienta Microsoft Communicator Mobile, umožňujúceho pripojenie k firemnej komunikačnej sieti.
Nové Ovi Mapy dostali do vienku rýchlejšie vyhľadávanie, prepojenie so sociálnymi sieťami (Facebook, Twitter, Foursquare), zdieľanie miest pomocou SMS a elektronickej pošty, podporu hromadnej dopravy a poteší aj lepšia správa sťahovania máp. Celkovo je drobných noviniek viac než len dosť a je na škodu Nokie, že tu neimplementovala aj niečo na prvý pohľad výraznejšie. Symbian Anna tak môže pôsobiť len ako jemný facelift, čo rozhodne nie je.
Len pre manažérov?Nokia E6 je vzhľadovo vyslovene manažérsky smartfón. Dobré spracovanie, odolná konštrukcia a profesionálny dizajn ho predurčujú pre biznis klientelu. Prístroj podporuje väčšinu bezpečnostných, šifrovacích a autentizačných mechanizmov na zabezpečovanie firemného e-mailu vrátane viac než 25 bezpečnostných pravidiel MS Exchange.
Nová verzia operačného systému zvyšuje celkovú funkcionalitu, opravuje niekoľko drobných chýb a prináša množstvo vylepšení. Ako nástroj pre prácu nie je Nokia E6 vôbec zlá a vieme si ju predstaviť aj v rukách bežného užívateľa, ktorý na telefóne viac píše, ako z neho volá.
Poslednou zastávkou je výdrž, pri ktorej výrobca udáva možnosť telefonovania počas celého pracovného dňa (14 hodín v GSM), či až 9 hodín prehrávania HD videa. My sme sa v reálnej prevádzke dostali na tri dni aktívneho používania, ktoré sa ale mení od človeka k človeku. Po výkonných smartfónoch s dennou potrebou nabíjania to bola určite príjemná zmena.
Tipy:
Pre prácu s dokumentmi je tu prítomný kancelársky balík Quickoffice, schopný prezerať, editovať a vytvárať textové súbory, prezentácie a tabuľky.Záznam videa je umožnený až do HD rozlíšenia 720p.Ste predvídaví a máte radi pred vírusmi a malvérom zabezpečený aj svoj telefón? V tom prípade vás poteší predinštalovaná aplikácia F-Secure Mobile Security.
Hardvér
Aj napriek staršiemu dátumu uvedenia na trh je procesor ARM 1136JF-S veľmi obľúbený a nájdeme ho v mnohých modeloch Nokie vrátane modelov C5, či E7. S pracovnou frekvenciou 680 MHz plne postačuje na nový operačný systém Symbian Anna, ktorý ale do sveta smartfónov dieru pravdepodobne neurobí.