SME

Internetové stránky sa .môžu .končiť .všelijako

Adresy na webe dostanú slobodu. Firmy za domény na želanie zaplatia státisíce dolárov.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - hascrew.com)

Internetové doményDoména najvyššej úrovne je skratka za poslednou bodkou v internetovej adrese.Jestvuje 22 generických domén najvyššej úrovne.Okrem nich zhruba 250 domén jednotlivých štátov.

BRATISLAVA. Môže to byť jedna z najväčších revolúcií v dejinách internetu. Zabudnime totiž na weby, ktorých internetová adresa sa končí označením štátu či niektorou z približne dvadsiatky uznaných skratiek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Webové stránky firiem, štátov aj jednotlivcov môžu už koncom budúceho roku končiť akokoľvek. Napríklad nové informácie budete hľadať na doménach .spravy či .sme.

SkryťVypnúť reklamu

Budúcnosť internetuRozhodla o tom medzinárodná organizácia ICANN, ktorá dohliada nad celosvetovým internetom. Súčasťou toho je aj prideľovanie domén najvyššej úrovne, skratiek za poslednou bodkou v internetovej adrese.

Organizácia aj mnohí odborníci hovoria o historickom momente. „Nikto však nevie predpovedať, kam nás toto rozhodnutie zanesie,“ hovorí pre BBC Rod Beckstrom, šéf organizácie ICANN.

Samotnému rozhodnutiu predchádzalo šesťročné vyjednávanie, po ktorom pôjde o najväčšiu zmenu systému od okamihu, keď pred rokmi predstavili doménu .com.

„Aj keď je dobrý dôvod na obmedzenia, inováciám by sa nemali klásť prekážky,“ vysvetľuje pre Guardian Peter Dengate Trush, predseda komisie riaditeľov ICANN.

V skutočnosti však ide o zmenu, ktorú si môžu dovoliť iba väčšie firmy alebo organizácie. ICANN vyžaduje 185-tisíc dolárov len za žiadosť o novú skratku.

SkryťVypnúť reklamu

Firmy musia preukázať, že na novú skratku majú nárok, pričom vyplnia stovky strán dokumentov. Ďalšie desaťtisíce zaplatia ako každoročný poplatok.

Milióny za skratku?Takmer dvestotisíc dolárov nemusí byť ani konečná suma za samotnú doménu.

ICANN odhaduje, že o niektoré stránky s rovnakou skratkou bude veľký záujem. Napríklad v prípade domén ako .sport zrejme bude aukcia. Cena sa môže vyšplhať na milióny dolárov.

Nie všetky firmy sú nadšené. ICANN síce tvrdí, že bežní používatelia dostanú vyššiu bezpečnosť a budú vedieť, že akákoľvek webová stránka napríklad ich banky sa končí iba skratkou.

Počas prechodného obdobia sa zmätení zákazníci firiem môžu stať obeťou internetových podvodov.

Niektorí navyše ICANN obviňujú, že organizácii ide iba o poplatky. „Čím viac bude domén, tým viac názvov môžu zaregistrovať a zarobiť,“ povedal New York Times lobista Josh Bourne. Zastupuje firmy, ktoré bojujú proti zneužívaniu domén.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu