ŽENEVA, BRATISLAVA. Pred štyridsiatimi rokmi žil na zemi posledný divoko žijúci jedinec Arabského "jednorožca" (Rovnorožec arabský). V súčasnosti ich však vďaka úspešnému chovu existuje viac ako tisíc. Uviedol to vo štvrtok Medzinárodný zväz pre ochranu prírody.
Na základe Červeného zoznamu ohrozených druhov sa arabský jednorožec posunul od „ohrozený“ k menej závažnej kategórii „zraniteľný“. Ide teda o prvý druh, ktorý bol najskôr klasifikovaný ako zaniknutý v divočine a následne zvýšil svoj počet až do takejto miery.
„To prinieslo Arabského jednorožca späť od pokraja vyhynutia. Dúfame, že sa to bude opakovať ešte mnohokrát pri iných ohrozených druhoch,“ povedal podľa CNN Razan Khalifa Al Mubarak, generálny riaditeľ Agentúry pre životné prostredie v Abú Zabí.
Takýto obrat je výsledkom úsilia o zachovanie, ktoré začalo v roku 1982 v Ománe. Chovanie v zajatí bolo úspešné a následne bol jednorožec uvoľnený späť do púšte najskôr v Saudskej Arábii, Spojených arabských emirátoch, Izraeli a nakoniec v Jordánsku.
Arabský jednorožec je veľký druh antilopy s dvoma dlhými rohmi. Je známy aj z arabskej poézie a obrazov. Dokáže sa ľahko prispôsobiť životu v drsných podmienkach a suchom prostredí, pretože dokáže zacítiť vodu na míle ďaleko.
Má dva dlhé rohy a široké kopytá, ktoré mu umožňujú ľahko sa presúvať po piesku. Jeho dva dlhé úzke rohy sa z profilu javia ako jeden, preto je známy aj ako legendárny jednorožec.