SME

Vikingov vyhnala z Grónska zima

Dlhotrvajúce ochladenie vyhnalo z arktickej krajiny Vikingov. Ešte predtým aj predinuitské kultúry.

Pozostatky po vikingskom osídlení v Grónsku.Pozostatky po vikingskom osídlení v Grónsku. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - WIKIMEDIA)

BRATISLAVA. Ľudí z Grónska opakovane vyháňali studené vlny - od dávnych predchodcov dnešných Inuitov až po škandinávskych osadníkov v stredoveku.

V časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) to predbežne on-line oznámil štvorčlenný americko-britský tím, ktorý viedli William D'Andrea a Yongsong Huang z Brown University v Providence v americkom štáte Rhode Island.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Staré osídlenia

Vedci vŕtali do dna dvoch jazier pri osade Kangerlussuaq na západe Grónska, kde získali stĺpcové vzorky sedimentov. Na tomto základe sa im podarilo zrekonštruovať vývoj klímy v ostatných 5600 rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

Kým však doterajšie vrty prebiehali viac vo vnútrozemí na grónskom ľadovom štíte, tieto priniesli informácie o teplote vzduchu na miestach, kde v stredoveku niekoľko storočí pretrvávalo vikinské osídlenie ostrova.

Kangerlussuaq totiž leží blízko historickej lokality tzv. Západného osídlenia prisťahovalcov z Islandu a Nórska, ktorí prišli na ostrov koncom 10. storočia. Juhovýchodne od neho sa takisto pri pobreží nachádzalo tzv. Východné osídlenie, asi päťkrát ľudnatejšie.

V obidvoch prípadoch išlo o zoskupenia malých osád a jednotlivých fariem. Západné osídlenie zaniklo niekedy po polovici 14. stor., Východné v prvých desaťročiach 15. storočia.

Jazerné sedimenty od Kangerlussuaqu teraz odhalili viacero prudkých poklesov priemernej teploty aj o niekoľko stupňov, ktoré prebehli v priebehu niekoľkých desaťročí.

SkryťVypnúť reklamu

Porovnanie s datovaním archeologických nálezov ukázalo, že vždy nasledoval úpadok a zánik osídlenia na ostrove - či už predinuitského, alebo európskeho.

Neúroda

Vikingovia dorazili do Grónska v roku 980. Bolo to v období pomerne miernej klímy, podobnej, aká tam vládne dnes. Približne od roku 1100 sa však začalo 80-ročné obdobie, v ktorom priemerná teplota klesla o štyri stupne Celzia.

Nejaví sa to ako výrazný pokles, no pri vysokej závislosti Vikingov na chove dobytka a poľnohospodárstve to bolo veľa.

Skrátili sa totiž vegetačné sezóny a aj keď sa v Grónsku nikdy neurodilo veľa plodín, znamenalo to menej trávy a tým kratšie obdobie pastvy dobytka a znížené množstvo sena na zimu, ktoré sa dalo dorobiť.

Ochladenie tiež prinieslo viac morského ľadu, ktorý blokoval fjordy aj námorné cesty a tým prekážal nielen lovu tuleňov (grónski Vikingovia paradoxne nejedli ryby), ale aj životne dôležitému obchodu s materskými krajinami v Škandinávii.

SkryťVypnúť reklamu

Ochladenie vyhnalo aj Inuitov

Ochladenie vyvrcholilo v desaťročiach pred zánikmi oboch vikinských osídlení. Nebolo jediným faktorom konca Vikingov v Grónsku.

V hre boli tiež úpadok zámorského obchodu, po ktorom chýbali kľúčové tovary z Európy, vnútorné spory a bojové konflikty s predkami Inuitov, ktorí prichádzali zo severozápadu.

Predchádzajúce ochladenia podobne zasiahli osídlenia Grónska predinuitskými kultúrami Saqqaq a Dorset, napriek tomu, že išlo o lovcov lepšie adaptovaných na Arktídu.

Kultúra Saqqaq sa v Grónsku objavila okolo roku 2500 pred n.l. Od roku 800 pred n.l. ju začal nahrádzať nositelia kultúry Dorset, ktorí na ostrove vytrvali približne do roku 200 pred n.l., keď náhle mizli všetky stopy ich osídlenia.

Grónsko potom zostalo bez stálych obyvateľov až do príchodu Vikingov. Hoci koniec ich osídlenia (najmä Západného) poznamenali konflikty s predkami moderných Inuitov, títo tzv. "Thulesania" sa tam trvale usídlili až 200-300 rokov po zániku vikinských osád.

SkryťVypnúť reklamu

Zmeny teploty v západnom Grónsku boli v protifáze so zmenami teploty v Írsku, čo pripomína tzv. Severoatlantickú osciláciu - klimatický jav, ktorý sa týka zmien rozdielov atmosférického tlaku na hladine mora medzi islandskou nížou a azorskou výšou.

Zdroje: Proceedings of the National Academy of Sciences USA Early Edition z 30. mája 2011, Komuniké Brown University z 30. mája 2011

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 798
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 376
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 341
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 905
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 603
SkryťZatvoriť reklamu