Bolo čosi pred siedmou ráno. Američania Drew Feustel a Mike Fincke práve prepli napájania na batérie, skontrolovali obleky a vydali sa na tretiu vychádzku do otvoreného kozmu.
Astronauti poslednej misie raketoplánu Endeavour opustili relatívne bezpečie Medzinárodnej vesmírnej stanice a vykročili do nehostinného smrtiaceho vesmírneho priestoru.
Pozrite si fotografie z výstupu do vesmíru.
Každý na sebe niesol zhruba sto kilogramov zložitého technologického zariadenia, ktoré astronautom umožňuje prežiť aj v podmienkach, kde zrejme žiadny život nie je.
Najkrajší pohľad
„No, nie je to pekný pohľad?“ hovorí Feustel do rádia riadiacemu stredisku na Floride. „Je to tá najkrajšia planéta vo vesmíre,“ dodáva nadšený Fincke.
Možno preháňali, no práve sa pozerali na Zem v celej jej kozmickej majestátnosti. Na obrovské modré oblasti oceánov, kontinenty, ktoré zakrývajú biele mraky. Viacerí astronauti a kozmonauti tvrdia, že práve toto je najkrajší pohľad.
Ako prvý sa kozmu mimo vesmírnej lode „dotkol“ sovietsky kozmonaut Alexej Leonov. Bývalý vojenský letec opustil 18. marca v roku 1965 kozmickú loď Voschod 2.
Viac než dvadsať minút sa lanom pripútaný k stroju vznášal vesmírom. Takmer pritom zomrel, keďže sa nemohol dostať späť do lode.
Mesiac aj ISS
Vesmírne prechádzky sa odvtedy stali bežnejšími, ľudia stáli na Mesiaci, astronauti opravujú ISS či kontrolujú poškodenie raketoplánov. Z lodí vystúpili nielen Američania a Rusi, ale napríklad aj Číňania.
No aj keď sa kozmické skafandre zlepšujú, pobyt v studenom vesmíre bez vzduchu stále nie je rutina.
Prvý takmer zomrel
Leonova v otvorenom kozme zradil sovietsky skafander.
V takom prostredí by človek neprežil. Ak by nezamrzol, udusil by sa. Alebo by ho zabilo napríklad žiarenie zo slnka.
Napriek týmto rizikám sa ľudia rozhodli, že do otvoreného vesmíru zo svojich kozmických lodí vystúpia. Ako prvý tak urobil sovietsky kozmonaut Alexej Leonov a takmer pri tom zahynul.
Jeho výstup pôvodne naplánovali len na niekoľko minút. No keď sa bývalý vojenský pilot takmer 500 kilometrov nad Zemou vybral do kozmu, veci sa začali komplikovať.
Vo vesmíre sa zdeformoval jeho skafander. Ochranný oblek sa nafúkol a Leonov sa nezmestil do otvoru, ktorým sa mal dostať naspäť do sovietskej lode.
Vtedy sa rozhodol porušiť rozkazy a vrátil sa hlavou napred. Potom znížil tlak v skafandri, pričom riskoval, že pre dusík v krvi môže zomrieť. No ostával mu kyslík len na pol hodiny.
Nakoniec aj vďaka šťastiu sa stal prvým človekom, ktorý vystúpil do otvoreného vesmíru.
(tp, ač)