BRATISLAVA. Na Slovensku sa za minulý rok nainštalovalo 42 percent softvéru nelegálne, čo predstavuje medziročný pokles o 1 percentuálny bod (p.b.).
Softvérové pirátstvo je tak u nás už tretí rok na ústupe, pričom vlaňajší stav zodpovedá celosvetovému priemeru. V Európskej únii je priemer o 7 p.b. nižší.
"Pre pirátstvo prišli výrobcovia softvéru o tržby v hodnote 48 miliónov eur a štát o príslušné daňové výnosy z predaja softvéru," priblížila tlačová hovorkyňa Business Software Alliance (BSA) Slávka Šikurová.
Celosvetová štúdia softvérového pirátstva za rok 2010, ktorú už ôsmy rok po sebe publikuje protipirátska organizácia BSA v spolupráci s analytickou spoločnosťou IDC ďalej ukázala, že hoci používatelia počítačov stále viac dávajú prednosť legálnej ceste, mnohí z nich stále nevedia, ako rozoznať pirátsky softvér od licencovaného.
Pirátstvo pretrváva najmä v domácnostiach
"Softvérové odvetvie boj s pirátstvom na Slovensku vyhráva, aj keď nie jednoznačne a nie na všetkých frontoch. Darí sa nám čistiť najmä firemný sektor, v ktorom si podnikatelia čoraz viac uvedomujú dôležitosť a bezpečnosť používania legálneho softvéru s tým, že čím menšia je miera softvérového pirátstva, tým viac to prospieva celej slovenskej ekonomike," zdôraznila Šikurová a dodala, že v domácnostiach pirátstvo stále pretrváva vďaka rýchlemu internetu a boomu používania počítačov na domácu zábavu a prácu z domu.
Najčastejším spôsobom šírenia pirátskeho softvéru je zakúpenie iba jednej softvérovej licencie, pričom program je následne nainštalovaný na viacero počítačov.
Najhoršie dopadlo Bulharsko
Tento spôsob pirátstva je dlhodobo najčastejší vo firmách, no v domácnostiach nástup tohto trendu urýchľuje pokles cien výpočtovej techniky. Vďaka tomu je bežné, že každý člen domácnosti má svoj počítač.
"Preto mnohí výrobcovia softvéru ponúkajú špeciálne domáce licencie, ktoré umožňujú inštaláciu softvéru na viacero počítačov," pripomenula Šikurová.
V rámci Únie sa pirátskemu softvéru najviac vyhýbajú obyvatelia Luxemburska, ktorí mali nelegálne nainštalovaný len každý piaty softvér. Na opačnom konci rebríčka sa nachádza Bulharsko so 65-% mierou pirátstva. Susedné Česko vlani evidovalo 36 % nelegálneho softvéru.