Tucson 28. júna (TASR) - Dvoj- alebo viacčlenné systémy nie sú medzi hviezdami podobnými Slnku ničím výnimočným. Ako zistil medzinárodný tím astronómov, ani menšie hviezdy nemusia byť samotári a ich sprievodcovia často obiehajú na veľmi blízkych orbitách.
Tím pod vedením Lairda Closa z Arizonskej univerzity v Tucsone sledoval ďalekohľadom Gemini na Havaji 64 hviezd s desatinou hmotnosti nášho Slnka. Doterajšie pozorovania nepotvrdili, že by tieto hviezdy mali sprievodcov. Vďaka modernej technike a vysokému rozlíšeniu teraz vieme, že dvanásť hviezd má menších partnerov.
Vedcov prekvapili odstupy navzájom sa obiehajúcich objektov, ktoré boli výrazne menšie ako očakávali. Priemerná hodnota dosahuje iba štyri astronomické jednotky (AU). Jedna AU zodpovedá strednej vzdialenosti Zeme od Slnka, teda asi 150 miliónom kilometrov. V binárnych systémoch s hmotnejšími objektmi sú bežné vzdialenosti 30 AU a viac.
Rekordérom v kategórii "ľahkej váhy" je systém vzdialený 46 svetelných rokov od Zeme. Hviezdu LHS 2937a a jej sprievodcu, ktorým je hnedý trpaslík s 38- až 70-násobkom hmotnosti Jupitera, delia od seba iba tri astronomické jednotky. Obidve telesá tak tvoria najtesnejší známy binárny systém.
Z nových zistení vyplýva, že podobné systémy astronómovia jednoducho prehliadli práve pre malú vzdialenosť medzi partnermi. Vďaka čoraz ostrejším ďalekohľadom budeme môcť vidieť ešte menšie objekty, napríklad extrasolárne planéty.