Bratislava 28. júna (TASR) - Zámerom seminára Ženy vo vede, ktorý sa dnes koná v Bratislave, je vydať publikáciu pod rovnakým názvom. Mala by obsahovať výsledky monitoringu rodovej štatistiky Slovenskej akadémie vied (SAV), ako aj vyjadrení 30 vedeckých pracovníčiek na témy rovnocenného odmeňovania, pretrvávania rodových stereotypov a zosúlaďovania ich pracovného a osobného života.
Predpokladá sa, že na základe výsledkov seminára bude SAV a Medzinárodné stredisko pre štúdium rodiny iniciovať reprezentatívny výskum v danej oblasti. Povedala to pre TASR vedecká pracovníčka Medzinárodného strediska pre štúdium rodiny Sylvia Porubänová. Očakáva, že sa stanovia priority a jednou z nich bude otázka rovnomerného mimoriadneho odmeňovania žien vo vede.
Konštatovala, že akcia vznikla preto, aby si ženy uvedomili svoje práva a postavenie. A ak nepoukážu na doterajší nesúlad, tak isto nepostúpia.
O zastúpení slovenských žien na významných postoch v zahraničí a na Slovensku hovorila generálna riaditeľka Sekcie pre európske záležitosti Úradu vlády SR Silvia Matúšová. Okrem iného uviedla, že z 20 komisárov v Európskej komisii je päť žien. Sú zo Španielska, Luxemburska, Nemecka, Švédska a Grécka. Poukázala na to, že nie sú zodpovedné len za oblasti, ktoré sú obvykle doménou žien ako kultúra a sociálna oblasť, ale tiež za energetiku, rozpočet a životné prostredie.
V stálych delegáciách Národnej rady SR napríklad z celkového počtu 10 sú v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy tri poslankyne. Slovenskú delegáciu v Európskom parlamente tvorí 19 členov a z nich sú 3 ženy. Zo 150 členného zákonodarného zboru je 20 žien, ktoré tvoria 13,3 percenta. Z celkového počtu 41 členov Národného konventu o budúcnosti Európy je šesť žien, čo predstavuje 14,6 percenta, konštatovala Matúšová.
*za rč