Približne 800 demonštrantov sa zhromaždilo pred vládnymi budovami. Mnoho z nich predtým absolvovalo 100 kilometrov dlhý protestný pochod na podporu miezd zabezpečujúcich slušné živobytie.
Akademici a výskumníci, ktorí bežne nie sú známy takýmto prejavom bojovnosti, uviedli, že vleklý nedostatok financií pre vedu a výskum ohrozuje aj hospodárske napredovanie krajiny.
Analytici sa dokonca obávajú, že schudobnených ruských vedcov by mohli naverbovať tzv. nespoľahlivé krajiny usilujúce sa o vývoj zbraní hromadného ničenia.
Predseda odborovej organizácie Ruskej akadémie vied Viktor Kalinuškin informoval, že od pádu Sovietskeho zväzu v roku 1991 odišlo do cudziny od pol milióna do 800.000 vedcov.
Dôvodom enormného odlevu mozgov sú finančné podmienky. Kým v Rusku vedec zarobí mesačne v priemere 100 dolárov, na Západe je to 3000-7000 dolárov. Osobitne veľký záujem je v západných krajinách o fyzikov, biológov, chemikov a počítačových programátorov. Napríklad po rusky hovoriaci programátori pracujúci v USA vyvinuli 30 percent produktov počítačovej spoločnosti Microsoft.
Štátna podpora pre vedu a výskum sa v Rusku výrazne obmedzila po rozpade sovietskeho impéria. Obnovenie jej prestíže je však jednou z priorít vlády ruského prezidenta Vladimira Putina.