SME

Nielen iPhone vás špehuje

Mobily od Applu aj Googlu vedia, kde ste, a posielajú dáta do svojich databáz

(Zdroj: Reuters)

Firmy zbierajú dáta o vašej polohe aj napriek tomu, že väčšina zákazníkov má obavy o svoje súkromie.

BRATISLAVA. Minulý týždeň majiteľov iPhonov prekvapila informácia, že telefón zbiera údaje o ich pohybe a ukladá si ich do pamäte. Apple si zároveň buduje databázu o pohybe telefónov. Jedinou, i keď nie príliš praktickou ochranou, je vypnúť si mobil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No majitelia ostatných telefónov na tom nemusia byť lepšie. Ak používajú telefón s operačným systémom Android, deje sa to isté, ibaže namiesto databázy Apple ich pohyb zaznamenáva Google.

SkryťVypnúť reklamu

Telefón na vás donáša

Na prípad Apple upozornili minulý týždeň dvaja americkí inžinieri, ktorí odhalili, že iPhony a iPady s novšou verziou operačného systému si zbierajú dáta o tom, kde sa telefón nachádza, a ukladajú ich do pamäte telefónu.

Údaje sú v nezašifrovanom súbore a prístup k nim dokáže získať ktokoľvek, kto sa k vášmu iPhonu dostane. Na ich základe je možné zostaviť približnú mapu vášho pohybu za posledných niekoľko mesiacov.

Z debaty, ktorá sa na internete rozprúdila pri analýze dát, vyplynulo, že údaje, ktoré iPhone zbiera, sa síce nedajú využiť na presné určenie miesta a polohy v ľubovoľnom čase, ale je možné napríklad zistiť, kedy ste to­ktoré miesto navštívili prvýkrát.

„Netreba panikáriť. Nič nenasvedčuje, že sa dáta dajú okamžite zneužiť na škodlivé účely, ale to, prečo Apple ukladá tieto dáta a ako, ak vôbec, ich hodlá použiť, stojí za preskúmanie,” napísal v blogu Alasdair Allan, jeden z inžinierov, ktorí údaje v iPhonoch našli.

SkryťVypnúť reklamu

Stavajú si mapy

Posledný objav údajov o pohybe oživil debatu o vytváraní databáz, ktoré si Apple a Google budujú na základe údajov zo svojich telefónov.

Denník Wall Street Journal s odvolaním sa na bezpečnostného analytika Samy Karka napísal, že Apple aj Google zbierajú údaje o polohe. Telefóny Google polohu zaznamenávajú každých niekoľko sekúnd a posielajú ju v pravidelných intervaloch do databázy.

Google sa do debaty zapojil s tým, že dáta zbiera len s povolením majiteľa a všetky sú anonymné. Údaje sa viažu na identifikačné číslo telefónu a nie na Google účet používateľa. Okrem polohy zaznamenávajú napríklad aj Wi­fi siete v dosahu telefónu. V Googli a Appli tak vzniká databáza o tom, kde v skutočnom svete sa nachádza aká bezdrôtová sieť.

SkryťVypnúť reklamu

Firmám tieto údaje umožnia vytvoriť mapu bezdrôtových sietí, ktorá dovolí ľudí lokalizovať s ešte väčšou presnosťou ako v súčasnosti. V lokačných službách sú veľké peniaze. Firma Gratner odhaduje, že trh má v súčasnosti hodnotu troch miliárd dolárov ročne a rastie ohromným tempom.

Schopnosť sledovať pohyb zákazníkov majú technicky aj mobilní operátori. Slovenskí operátori podľa vlastných slov databázy vytvárajú len v miere určenej zákonom. Údaje o polohe poskytujú len na základe zákonom stanovených žiadostí alebo s vysloveným súhlasom majiteľa.

Väčšinu ľudí to trápi

Prieskumy ukazujú, že viac ako polovica majiteľov smartfónov má v súvislosti so službami určujúcimi polohu starosti o svoje súkromie.

Podľa prieskumu spoločnosti Nielsen sa 52 percent mužov a 59 percent žien, ktorí používajú mobily, obáva, že polohovacie služby zasiahnu nepriaznivo do ich súkromia. Bez strachu z geolokačných údajov je asi desatina ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Obavy o súkromie nie sú dosť silné na to, aby ľudí od technológií odstrašili. Podobne ako v prípade Facebooku, ktorý aj napriek viacerým zásahom do súkromia pokračuje v rýchlom raste, stúpa aj predaj smartfónov. Google denne aktivuje viac ako 350-tisíc nových zariadení s operačným systémom Android a Apple približne 200-tisíc nových zariadení, ako sú iPhone a iPad, pričom počet aktivácií trvalo rastie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 131
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 714
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 292
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 151
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 026
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 859
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 418
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 307
SkryťZatvoriť reklamu