TOKIO, BRATISLAVA. Máte Playstation a hrávate sa hry po sieti? Prípadne si chcete stiahnuť nejaký film či hudbu?
Už od štvrtka sa vám to pravdepodobne nedarí, týždeň totiž nefunguje sieť PlayStation Network, ktorá sa trochu podobá na internetový obchod iTunes.
Systém elektronického gigantu Sony využívalo 70 miliónov ľudí a podľa Financial Times si dva milióny užívateľov platili za nadštandardné služby.
Včera prišla firma Sony s veľmi znepokojivou správou. Za problémami stojí nelegálne vniknutie do siete, ktoré zapríčinilo únik množstva osobných údajov užívateľov.
Sony vyzýva na zmenu hesiel a hovorí, že k obnoveniu služieb by mohlo dôjsť do týždňa. Hackeri sa tak mohli dostať k menám, adresám, mailom, dátumom narodenia a tzv. PSN ID číslu. Sony nevyvrátila ani možnosť, že došlo k úniku údajov o kreditných kartách používateľov, ktorí si cez PlayStation Network kupovali obsah.
Ak používate jedno heslo pre viaceré rôzne služby na internete a použili ste ho aj pri vytvorení vášho PSN účtu, mali by ste si zmeniť všetky heslá.
Odveta hackerov?
Niektoré médiá už skôr špekulovali, že výpadok môže byť začiatkom dlhej vojny medzi hackermi a medzinárodnou spoločnosťou. Tieto fámy podporila aj samotná firma vyhlásením, že v systéme došlo k „externému vniknutiu", pričom vývojári musia teraz prerobiť celý systém.
Denník Guardian na svojom blogu o videohrách hovoril dokonca o pomste za marcové rozhodnutie Sony odstrániť zo svojich hracích konzol možnosť vybrať si iný operačný systém, napríklad Linux.
A pripomenul, že práve tento mesiac sa začal súdny proces s Georgeom Hotzom, ktorého firma obviňuje z narušenia kódu hracích konzol. Na upravenej konzole sa dajú hrať napríklad nelegálne hry, ale aj spúšťať vlastné aplikácie.
Známa aktivistická skupina hackerov Anonymous vtedy reagovala vyhlásením, že niečo podobné je neprijateľné. Predpokladalo sa preto, že Sony môže čoskoro čeliť útokom. Anonymous však odmietli, že by s výpadkom systému mali niečo spoločné.
Služba zdarma
Odborníci hovoria, že výpadok môže spôsobiť stratu dôvery u zákazníkov a v budúcnosti aj prechod ku konkurencii. Môže tiež odštartovať vojnu s hackermi.
„Mnohí ľudia sú realistickí," pripomína však pre Financial Times odborník na videohry Michael Pachter. Sťažovať sa na službu zadarmo, sa veľmi nedá.