SME

Žiarenie z mobilov mení ľudské bunky

HELSINKI - Podľa štúdie fínskych vedcov zverejnenej minulú stredu môže žiarenie z mobilných telefónov spôsobovať zmenu ľudských buniek a mať vplyv na ľudský mozog. Podľa Dariusa Leszczynského, ktorý dva roky trvajúci výskum viedol, je však potrebné ďalšie

ILUSTRAČNÉ FOTO - www.who.int

skúmanie, aby bolo možné určiť, aké vážne môžu byť zmeny v bunkách a aký môže mať dopad mobilných telefónov na mozog a telo.

Štúdia fínskeho Úradu pre radiačnú a nukleárnu bezpečnosť uvádza, že vystavenie ľudských buniek vytvorených v laboratóriu žiareniu z mobilného telefónu, môže spôsobiť zvýšenie aktivity stoviek proteínov v týchto bunkách. „Vieme, že tu existuje biologická reakcia. Môžeme ju detekovať, ale nevieme, či môže mať fyziologický účinok na ľudský mozog alebo telo,“ povedal Leszczynski.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Minulý mesiac boli vo francúzskom vedeckom časopise Differentiation zverejnené aj výsledky ďalšej štúdie, ktorá podľa vedcov vyvoláva novú otázku o tom, či dokáže žiarenie z mobilov oslabiť ochranný „štít“ mozgu slúžiaci na obranu proti škodlivým látkam. Podľa výsledkov tohto výskumu vykazoval proteín „hsp27“ prepojený na funkciu ochranného štítu pod vplyvom mobilného žiarenia zvýšenú aktivitu, z čoho vyplýva možnosť, že takéto žiarenie by mohlo zvýšiť priepustnosť obrannej bariéry. „Zvýšená proteínová aktivita by mohla spôsobiť zmrštenie buniek, medzi ktorými by sa mohli objaviť medzery, cez ktoré môžu preniknúť niektoré molekuly,“ vysvetlil Darius Leszczynski.

Odmietol špekulovať, aký druh zdravotných problémov by to mohlo spôsobiť. Francúzska štúdia však podľa neho indikuje, že používatelia telefónov by mohli trpieť bolesťami hlavy, vyčerpaním a poruchami spánku.

SkryťVypnúť reklamu

„Nie sú to problémy ohrozujúce život, ale rozhodne nič príjemné,“ povedal a zároveň dodal, že účastníci švédskeho výskumu hovorili aj o možnosti prepojenia týchto problémov s Alzheimerovou chorobou. „Aká je pravda, neviem,“ povedal vedec.

Leszczynski povedal, že on sám, jeho žena aj jeho deti používajú mobilné telefóny a že sa nedomnieva, že výsledky štúdie by mali viesť k novým obmedzeniam v používaní mobilov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


3
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu