* Kalifornskí geológovia Steven Ingebritsen a Craig Manning „zachránili“ stabilitu oceánov. Voda strácajúca sa do zemského plášťa pri ponáraní krýh oceánskej kôry pod kontinenty (subdukcii), presakuje naspäť cez tektonicky aktívne pásma kontinentálnej kôry.
* Paleontológ Ricardo Melchor z Universidad Nacional de la Pampa objavil s dvoma kolegami v Argentíne odtlačky typicky vtáčích nôh z konca triasu spred asi 213 miliónov rokov. To o zhruba 55 miliónov rokov predchádza prvé známe fosílne vtáčie kosti.
* Tímy Michaela Parnieskea z John Innes Centre v britskom Norwichi a Györgya Kissa z Maďarskej akadémie vied v Szegede odhalili bielkoviny, umožňujúce symbiózu rastlín s baktériami a hubami v chudobných pôdach. Sú to receptorové kinázy SYMRK a NORK.
* Britskí vedci vedení Gordonom Smithom z University of Cambridge zistili, že za zníženou pôrodnou hmotnosťou – príčinou mnohých fyzických a mentálnych vývojových problémov, je nedostatok látky PAPP-A, súvisiacej s vývojom placenty v prvom trimestri tehotenstva.
* Iná skupina britských vedcov takisto z University of Cambridge na čele s Miguelom Constanciom zasa pokusmi na myšiach preukázala kľúčovú úlohu génu kódujúceho látku IGF (inzulínu podobný rastový faktor) na veľkosti placenty a plodu. Tento gén pochádza od otca.
* Bádatelia z kalifornskej firmy Genentech vedení Hansom-Peterom Gerberom zmapovali signálnu sľučku, cez ktorú vaskulárny endotelový rastový faktor (VEGF) reguluje kmeňové bunky, vytvárajúce krv a cievy. Objav je dôležitý pre liečbu krvných a obehových chorôb.
* Podľa vedcov z Children‘s Hospital v Bostone vedených Larrym Benowitzom, prirodzene sa vyskytujúca látka inozín pomáha obnovovať neurónové spoje poškodené mozgovou porážkou. Aspoň u potkanov, ktorým sa obnovila činnosť zasiahnutých motorických oblastí.
* Howard Petty a Andrei Kindzelskii z Wayne State University zistili, že imunitné bunky neutrofily ostreľujú mikróby dávkami svojich toxických splodín (ako sú reaktívne kyslíkové metabolity). Cielia pomocou oscilácií svojej vnútrobunkovej molekuly NAD(P)H.
* Britskí a talianski psychológovia na čele s Teresou Farroniovou z University of London dokázali, že očný kontakt nadväzujú už 2– až 5-dňoví novorodenci.
ZDENĚK URBAN