Osička Ichneumon eumerus používa na svoje rozmnožovanie zaujímavú metódu. Vajíčka kladie na húsenice vzácneho motýľa, ktoré sa však schovávajú v mraveniskách. Aby sa k húseniciam dostala, mravce oklame chemickým kokteilom, zistili britskí vedci z Centra ekológie a hydrológie v Dorchesteri.
Symbióza medzi osičkou, motýľom a mravcami je príkladom vysoko špecializovanej závislosti. Hlavným „hráčom“ je vzácny motýľ Maculinea rebeli, ktorému hrozí vyhynutie. Motýľ ukladá svoje vajíčka na listy horca, kde sa z nich liahnu húsenice. Pretože voňajú ako larvy mravcov, tieto svoje domnelé potomstvo odnášajú do mraveniska, kde sa oň starajú a chránia ho.
Osičkám nezostáva nič iné, ako preniknúť do vnútra mraveniska. Vedci pozorovali, že v tomto momente vypukne medzi mravcami panika, ktorá vyústi do vzájomných bojov. V chaose sa môže votrelec bez obáv poobzerať po húseniciach.
Britskí vedci na čele s Grahamom Elmesom zistili, že tento chaos spôsobuje chemická zlúčenina, ktorú osičky vylučujú. Zlúčenina sa skladá zo šiestich chemikálií. Štyri z nich sú celkom neznáme, ale podobajú sa látkam, ktorými si mravce odovzdávajú varovné signály. Látky sa rýchlo vyparia, substancia produkovaná osičkami však pôsobí niekoľko mesiacov.
Ak sa mravce dostanú do kontaktu s výlučkami osičky, začnú produkovať látky, ktoré vyvolajú v mravenisku chaos. Kolóniou sa potom šíri reťazová reakcia poplašných signálov.
Vedci by chceli z výlučkov osičky vyrobiť nové insekticídy proti mravcom.