Košice 26. júna (TASR) - Vyčleňovaním len približne 0,3 až 0,35 percenta z hrubého domáceho produktu (HDP) na vedu a výskum sa táto oblasť podľa predsedu Slovenskej akadémie vied (SAV) Štefana Lubyho dostala na Slovensku na okraj záujmu spoločnosti a je trpená.
Luby na dnešnej tlačovej konferencii v Košiciach pri príležitosti 60. výročia vzniku SAV uviedol, že jej pracoviská neohrozuje len finančná podvyživenosť, ale aj svetová globalizácia. SAV preto pripravuje pre politické strany a budúcu vládu odporúčania. Jedným z nich je dosiahnuť v roku vstupu Slovenska do Európskej únie jej priemer výdavkov na vedu zo štátnych zdrojov, ktorý predstavuje 0,9 až 2 percentá HDP. Nevyhnutné bude podľa Lubyho zachrániť intelektuálny potenciál Slovenska, ohrozovaný globalizáciou vedy a výskumu a zvýšiť podporu informatizácie spoločnosti.
Vládou deklarovaný postupný nárast výdavkov na vedu a techniku, ako informovali na stretnutí s novinármi, sa nerealizuje, naopak, v posledných rokoch poklesli a Slovensko výrazne zaostáva nielen za EÚ, ale aj Českom, Maďarskom a Poľskom. Napriek tomu úroveň výskumu v SR je podľa Lubyho "excelentná a v mnohých oblastiach porovnateľná so svetom". Slovensko je spomedzi 50 vyspelých štátov sveta na 12. mieste v efektívnosti prostriedkov, zaradilo sa do európskeho výskumného priestoru a významným spôsobom participuje na 5. rámcovom programe EÚ. Tento stav SAV dosiahla dôslednou transformáciou z kvantity na kvalitu, keď od roku 1998 klesol celkový počet pracovníkov o približne polovicu. Počet vedeckých pracovníkov je však nižší len o tretinu. Podielom 4,7 percenta výskumníkov na 1 000 ekonomicky činných obyvateľov sa SR priblížila k stavu v EÚ a ďalší pokles, ako poznamenal Luby, je nežiaduci.
Predchodkyňa SAV - Slovenská akadémia vied a umení vznikla 2. júla 1942 uznesením snemu Slovenskej republiky. V povojnovom období sa transformovala na SAV, ktorú zriadili zákonom SNR z 18. júna 1953. Na jej pracoviskách pôsobí dnes vyše 3200 pracovníkov, z toho viac ako 1300 vedeckých. Kým vzdelanostnú úroveň má v bodovom vyjadrení v porovnaní s ostatnými sektormi dvojnásobnú, mzdy len o niekoľko sto korún prevyšujú priemer v národnom hospodárstve.