BRATISLAVA. Veľké zmeny v Zákonníku práce, ktoré chystá vláda a mali by byť účinné už od septembra, ak ich schváli parlament, majú priniesť prevrat v spôsobe doručovania dôležitých oznámení.
Jedine na papieri vytlačená napríklad výpoveď je dnes platná. Zamestnávateľ ju môže dať zamestnancovi osobne do rúk priamo na pracovisku.
„Ak nie je možné doručenie osobne, tak sa doručuje poštou, na poslednú známu adresu ako doporučená zásielka s doručenkou a s poznámkou do vlastných rúk,“ vysvetľuje právnička Katarína Babiaková z advokátskej kancelárie BNT.
Zamestnávateľ môže na zaslanie výpovede použiť len služby Slovenskej pošty. Ak by vám ju dnes poslal prostredníctvom kuriérskej služby, výpoveď by neplatila.
Monopol pošty sa skončí
Od septembra by malo byť všetko inak. Minister práce Jozef Mihál (SaS) plánuje rozšíriť možnosti doručovania písomností na pracovisku, teda aj výpovede.
Ak sa zamestnávateľovi nepodarí zastihnúť zamestnanca osobne, bude mať na výber viac alternatív. Monopol Slovenskej pošty sa skončí.
„Ak bude navrhovaná právna úprava prijatá, platne doručovať budú môcť účastníci pracovnoprávnych vzťahov aj prostredníctvom kuriérov, ako sú Fed Ex, UPS či DHL,“ hovorí Babiaková.
Papier už po novom tiež nebude hrať takú dôležitú úlohu. „Novinkou z dielne ministerstva práce je návrh na zavedenie možnosti vyhotovenia a doručovania písomností na pracovisku elektronickými prostriedkami,“ hovorí právnik Dávid Oršula.
Takúto možnosť však bude môcť využiť len zamestnávateľ, ktorý má zaručený elektronický podpis.
Rovnako to platí aj o zamestnancovi. Ak bude chcieť dať výpoveď emailom, musí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom. Toto je podľa Oršulu technicky uskutočniteľné.
Neprečítaný email
Problém je však v tom, že ministerstvo práce tieto zmeny v Zákonníku práce nedotiahlo. Nie je totiž jasné, čo sa stane, ak zamestnanec poštu odmietne otvoriť.
„Novela nijako neupravuje okolnosti prečítania či otvorenia e-pošty, ktorá obsahuje príslušnú písomnosť,“ konštatuje Oršula. Teda, či sa bude po určitom čase neotvorená pošta považovať za prečítanú, alebo nie.
„Zákon musí tieto skutočnosti explicitne vymedziť,“ upozorňuje právnik. Inak podľa neho nebude možné novinku v praxi uskutočniť.
Elektronicky môže prísť aj výplatná páska
Elektronickou poštou by sa podľa plánovaných zmien v Zákonníku práce mali dať doručiť aj iné pracovnoprávne písomnosti.
1. Zamestnávateľ bude môcť od septembra elektronicky zasielať všetky písomnosti týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru.
2. Emailom vám budú môcť prísť aj písomnosti týkajúce sa vzniku, zmien a zániku práv a povinností vyplývajúcich z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru.
3. Zamestnávateľ sa bude môcť dohodnúť so zamestnancom na elektronickom doručovaní výplatnej pásky. Ak sa nedohodnú, musí zamestnávateľ naďalej tlačiť výplatnú pásku v papierovej podobe.
4. Aj na výplatnej páske v elektronickej podobe musí byť uvedená celková cena práce vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť. Osobitne musia byť uvedené poistné položky. Na žiadosť zamestnanca musí zamestnávateľ predložiť na nahliadnutie doklady, na základe ktorých bola mzda vypočítaná.
Aj neprevzatá výpoveď je dnes platná
Ukončenie pracovnoprávneho vzťahu nie je problém. Ak sa pracovník zamestnávateľovi vyhýba, nahradí ho pošta.
BRATISLAVA. Ak sa zamestnanec vyhýba prevzatiu výpovede osobne, môže mu ju dnes zamestnávateľ poslať aj prostredníctvom Slovenskej pošty.
„V prípade, že si zamestnanec písomnosť na Slovenskej pošte po jej uložení nevyzdvihne alebo iným svojím konaním zmarí jej doručenie, považuje sa písomnosť za doručenú, len čo ju pošta zamestnávateľovi vráti ako nedoručiteľnú,“ hovorí právnička Katarína Babiaková.
Za marenie sa môže považovať napríklad to, že zamestnanec v práci neoznámi zmenu svojho bydliska.
Odmietnutie zamestnanca písomnosť prevziať má rovnaký účinok. Písomnosť sa považuje za doručenú okamihom odmietnutia.